Ukradená německá technologie Íránem nalezena v dronech Šáhid. A české motory ve střelách Heidar-2?

Zjistilo se, že bezpilotní letouny Šáhid-136 prodávané Íránem Rusku mají motor založený na německé technologii ukradený téměř před 20 lety. Informuje server CNN s odkazem na britskou organizaci Conflict Armament Research (CAR).

Mezi loňským listopadem a březnem 2023 zkoumal Conflict Armament Research (CAR) součásti 20 íránských dronů a munice na Ukrajině, z nichž asi polovina jsou Šáhid-136.

Motor vyvinula íránská společnost Oje Parvaz Mado Nafar, známá jako Mado, sídlící ve městě Shokuhiye v provincii Qom. V prosinci loňského roku byla společnost sankcionována Velkou Británií, Spojenými státy a Evropskou unií. 

Vyšetřovatelé CAR našli značky Mado na krytech zapalovacích svíček v motorech dronu a také sekvence sériových čísel, které Mado používal. 

Podle CNN a západních vlád či OSN hraje „Mado“ zásadní roli v íránském průmyslu výroby dronů. Stejnou sekvenci sériových čísel si všimli také vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývali útoky dronů na Saúdskou Arábii, o kterých se domnívali, že je provedli íránští spojenci Houthi v Jemenu, a také raketové útoky na Abú Zabí v loňském roce. 

Analytik pro záležitosti CAR Gulf Taimur Khan řekl CNN, že íránské UAV systémy jsou neustále vylepšovány a modernizovány a „ukázaly se jako stále přesnější, pokud jde o naváděcí a zaměřovací systémy, stejně jako schopnosti proti rušení“.

Konstrukce motoru ukazuje, že Írán v průběhu let vynaložil značné úsilí na získání západních technologií pro své drony a rakety, a to i přes rozsáhlé mezinárodní sankce.

V roce 2006 Írán nelegálně zakoupil motory pro drony od německé společnosti Limbach Flugmotoren. O tři roky později íránský inženýr Yusef Abutalebi oznámil, že jeho společnost vytvořila motor pro UAV.

Podle CAR se zdá, že se společnost snažila skrýt svou roli při vytváření dronů Šáhid. Vyšetřovatelé zjistili, že původní sériová čísla na součástech dronů nalezených na Ukrajině byla vymazána, zřejmě proto, aby se skryl jejich původ.  

"Tyto úpravy zabránily vyšetřovatelům identifikovat sítě zásobování, které usnadňují mezinárodní dodávky klíčových komponent do Íránu," uvádí zpráva CAR. 

České motory do raket

Mezi další západní komponenty, jak informuje Ukrajinská Pravda, které Írán nakupuje a kopíruje, jsou části raket české výroby. Zpráva expertů OSN z roku 2020 uvádí, že motor použitý v íránských raketách Quds-1, které byly loni použity při útocích na saúdské ropné rafinérie, byl „nelicencovanou kopií proudového motoru TJ-100 vyráběného PBS Velká Bíteš“ v České republice.

Odborníci tvrdí, že český motor byl instalován i na íránskou střelu Heidar-2.

Česká společnost dle serveru uvedla, že nikdy nedodala motor do Íránu nebo Jemenu. Zároveň, jak publikace zdůrazňuje, se Írán stal „expertem na vyhýbání se kontrole“ technologií, v některých případech pomocí fiktivních společností. Panel expertů OSN zjistil, že díly exportované českým výrobcem do společnosti v Hongkongu v roce 2010 skončily v íránských raketách, které byly použity v roce 2019.

CNN píše, že výnosy z prodeje stovek dronů Shahed-136 do Ruska budou pravděpodobně znovu investovány do dalšího zlepšování odvětví.

„Existuje také možnost, že Rusko využije spolupráci s Íránem k rozvoji vlastních schopností vojenských dronů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině dron Šáhid-136 Írán Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy