"Nezradil. Ale chystal se k tomu". FSB během války masově obviňuje Rusy z vlastizrady

Ruská tajná služba FSB začala loni obviňovat Rusy ze záměru spáchat vlastizradu, zatímco dříve se zabývala jen trestnými činy "dotaženými do konce". O nových metodách FSB píše na svém webu ruská redakce BBC pod titulkem "Nezradil. Ale chystal se k tomu".

Několik "špionů" se ocitlo za mřížemi na základě stejné šablony: nejprve je zatkli pod smyšlenou záminkou na letišti či na hraničním přechodu a poslali za mříže kvůli drobné výtržnosti. Na svobodu už nevyšli, po obvinění z vlastizrady a pokusu přeběhnout na stranu Ukrajiny se ocitli ve vazbě.

"Situace nyní vyžaduje od orgánů kontrarozvědky, včetně vojenské, maximální soustředění a koncentraci sil. Musí tvrdě zasahovat proti akcím zahraničních zvláštních služeb, operativně odhalovat zrádce, špiony a diverzanty," zdůraznil ruský prezident Vladimir Putin ve zdravici z 20. prosince ke Dni pracovníků bezpečnostních orgánů.

FSB hned následující den oznámila, že obvinila z vlastizrady Firuze Dadobojeva, narozeného v Tádžikistánu. Žádné další podrobnosti neuvedla. Týž den moskevský soud ohlásil, že Dadobojevovi prodloužil vazbu o dva měsíce. Odkdy je ve vazbě, soud neupřesnil.

O dva dny později FSB ohlásila zatčení hned šesti podezřelých z tří regionů. Pracovníci kontrarozvědky podle ní zamezili "zločinné činnosti občanů Ruska a Ukrajiny, kteří napomáhali (ukrajinské tajné službě) SBU a ukrajinským ozbrojeným silám".

"Jsou důvody předpokládat, že začali simulovat aktivitu," míní o prosincovém počínání tajných agentů Dmitrij Zair-Bek ze sdružení právníků a ochránců lidských práv Pervyj otdel, které pomáhá obviněným z vlastizrady.

Mezi zmíněnou šesticí zadržených se ocitl i šestatřicetiletý geodet z Birobidžanu Valerij Kačin. FSB ohlásila jeho zadržení 23. prosince. Tvrdí, že jej zadržela při pokusu odletět z Birobidžanu do ciziny. Ale pomlčela o tom, že geodeta zatkli už na začátku října a zpočátku uvěznili kvůli přestupku. Ani není jasné, kam a odkud se Kačin údajně chystal letět - v Birobidžanu není letiště s pravidelnými lety. Jeho manželka tvrdí, že muž se nikam cestovat vůbec nechystal.

Kačin seděl 7. října na policejní strážnici a sprostě nadával, jak vyplývá z rozhodnutí birobidžanského soudu. Kačin se hájil, že nic takového nedělal, ale soudkyně uvěřila policistům a Kačina potrestala 15 dny za mřížemi.

Není známo, proč a jak se Kačin ocitl na policejní strážnici, na svobodu už ale nevyšel.

Soud jej 12. října poslal do vazby jako obviněného z vlastizrady. O dva měsíce později se Kačin ocitl v Moskvě a soudkyně mu prodloužila vazbu o tři měsíce.

FSB ohlásila, že Kačina zadržela kvůli podezření ze špionáže v prospěch SBU. Geodet se prý na její pokyn chystal předat utajované údaje o důležitých objektech kritické infrastruktury v Židovské autonomní oblasti, a to s vědomím, že adresát by mohl tyto údaje použít proti bezpečnosti Ruska, tvrdí FSB. Tvrdí také, že se Kačin chystal odjet z Ruska na Ukrajinu, získat ukrajinské občanství a vstoupit do ukrajinské armády.

Židovská autonomní oblast leží na druhém konci Ruska, tisíce kilometrů od Ukrajiny, u hranic s Čínou.

Od července 2022 platí nové znění trestního zákona, podle kterého je "přeběhnutí k nepříteli" další formou vlastizrady, s postihem od 12 do 20 let odnětí svobody.

FSB podezírá Kačina jak z vlastizrady, tak z plánovaného přeběhnutí k Ukrajině.

Kačin patří k více než dvěma desítkám obviněných v "špionážních" případech v loňském roce. Do hledáčku FSB se kromě obvyklých podezřelých v podobě ruských vědců a úředníků dostali i studenti či političtí aktivisté.

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu a novela trestního zákona s "přeběhnutím k nepříteli" změnily přístup FSB ke "špionům". V roce 2022 se do vazby dostali Rusové, které na první pohled nic nespojuje. Kromě obvinění, které jim hrozí ztrátou svobody na 20 let.

BBC ví minimálně o třech dalších obviněných z příprav k vlastizradě. Za mříže se dostali podle shodné šablony.

Prvním se stal jednadvacetiletý student Gleb Verdijan. Mladík skončil za mřížemi 28. října hned po příletu do Moskvy z Astrachaně, kde žije. Chystal se týž den odletět do Istanbulu, ale zadrželi jej za "narušení veřejného pořádku" na zastávce u letiště Vnukovo. Prý sprostě nadával. Asi jako Kačin na strážnici. Měl si odpykat deset dní, ale 7. listopadu jej soud poslal do vazby kvůli obvinění z přípravy k vlastizradě. Podrobnosti nejsou známy, případ je utajen.

Už 31. října na rusko-gruzínské hranici zadrželi dvacetiletého Moskvana Savelije Frolova. Pohraničníci jej donutili vydat a odblokovat mobil, kde našli konverzaci o legii Svoboda Rusku, bojující na straně Ukrajiny. Týž den jej soud poslal za výtržnost na 15 dní za mříže - a to se dvakrát zopakovalo. A 2. prosince jej obvinili, že se chystal přeběhnout k nepříteli, vstoupit do legie Svoboda Rusku. Podle vyšetřovatele chtěl odjet do Gruzie, aby se odtud přes Turecko a Polsko dostal na Ukrajinu.

Obhájce namítá, že Frolov neměl ani letenky, ani schengenská víza, a měl namířeno do Gruzie za přítelkyní, což přítelkyně potvrzuje.

Frolov se stal prvním známým obviněným z vlastizrady s formulací "připravoval se na přeběhnutí k nepříteli".

V Chakaské autonomní republice sedí ve vazbě za "pokus" o přeběhnutí k Ukrajincům osmapadesátiletý bývalý civilní pilot Igor Pokusin. Rodáka z Oděsy zavřeli už na konci května za to, že barvou zamazal plakát s písmenem Z, symbolem ruské invaze, a že na fasádu muzea v Abakanu napsal "Sláva Ukrajině". Obvinili jej z vandalismu, propustili, ale zakázali opustit bydliště. Když se pokusil odletět z Krasnojarska do Kazachstánu, zatkli jej na letišti. Cestou do Abakanu mu nasadili na hlavu pytel, zavezli do lesa a vyhrožovali mu pistolí a paralyzérem, a tak jej donutili se na kameru přiznat, že chtěl odcestovat na Ukrajinu, aby vstoupil do ukrajinské armády. O výhrůžkách informovala Pokusinova manželka.

Pokusinův advokát řekl BBC, že jeho klient nepřiznává vinu. Nepopírá, že se chystal odcestovat na Ukrajinu přes Kazachstán, ale nechtěl bojovat, jen chtěl zjistit, co je s příbuznými.

Ruský trestní zákoník rozlišuje mezi "přípravou" ke spáchání trestného činu a "pokusem" o jeho spáchání. V obou případech jsou tresty mírnější než za trestný čin: za "pokus" hrozí tři čtvrtiny stanoveného trestu, za "přípravu" polovina. Tedy až 15 či až 10 let odnětí svobody. Fakticky ale vyšetřovatel nemusí dokazovat fakt "přeběhnutí na nepřátelskou stranu" se zbraní v ruce. Stačí jen dokázat soudu, že se obviněný snažil uskutečnit takový záměr. Od loňského roku FSB aktivně využívá takovou "zjednodušenou" kvalifikaci v případech vlastizrady.

Soud v Moskvě 2. února poslal do vazby dalšího obviněného z vlastizrady, S.N. Peškova. Nic víc se o něm neví, dodala BBC.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko FSB (ruská kontrarozvědka)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy