OSN ukázala na země, které porušují zbrojní embargo

Turecko, Spojené arabské emiráty (SAE) a Jordánsko porušují embargo OSN na dovoz zbraní do Libye vyhlášené v roce 2011. Podle agentury AFP to uvedla skupina expertů při Radě bezpečnosti OSN v tajné zprávě, která se nyní dostala do rukou britských a francouzských novinářů. Píše se v ní také, že za červencovým náletem na zadržovací středisko pro migranty, pří němž zemřelo 53 lidí, stojí letoun cizí mocnosti. Hlavním podezřelým jsou podle webu BBC právě SAE.

Podle zprávy tři zmíněné země v posledním roce "poskytovaly (válčícím stranám) pravidelně a očividně zbraně, aniž by se příliš snažily zakrýt jejich původ".

Jordánsko podle diplomatů čelí podezření z toho, že v podstatě vytvořilo samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, jež od dubna obléhá metropoli Tripolis. SAE zase pomáhají LNA mimo jiné tím, že na libyjském území provádí nálety.

Podle zprávy stojí za červencovým leteckým útokem, jež zasáhl zadržovací středisko pro migranty, stíhačka Mirage 2000-9. Tou ani jedna z válčících stran v Libyi nedisponuje. Podezření nyní podle BBC padá především na SAE, které záležitost zatím nekomentovaly. Dalším možným podezřelým je pak Egypt.

Turecko podle zprávy naopak otevřeně podporuje tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže. Poskytuje vojenský materiál jeho jednotkám od obrněných vozidel až po bezpilotní letouny.

Experti ve zprávě tvrdí, že Haftarovou ofenzivou na hlavní město začala v Libyi nová fáze nestability. Tu posiluje několik států a nestátních aktérů, kteří v konfliktu hájí své zájmy. V zemi přitom panuje chaos už od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí.

Dokument však podle AFP nehovoří o tom, že by se v Libyi nacházeli ruští žoldnéři. Americký list The New York Times (NYT) přitom v úterý napsal, že do země v posledních dvou měsících dorazilo na 200 žoldnéřů z Vagnerovy skupiny. Ta má podle mnohých jednotky také v jiných afrických zemích nebo v Sýrii. Některá západní i ruská média uvádí, že společnost financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruských bojovníků. Jejich přítomnost v zemi je podle televize tak tajná, že těla mrtvých nechtěly úřady ani předat pozůstalým.

Zprávu NYT dnes však popřel náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Uvedl, že jde o výplody a zlomyslné pověry, jejichž cílem je podkopat "normalizaci" vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. V Libyi podle něj Rusko podporuje linii OSN, jež volá po politickém řešení situace.

Související

Více souvisejících

OSN Turecko Libye spojené arabské emiráty jordánsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Aktualizováno před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy