Paříž možná zakáže sdílené elektrokoloběžky, hlasuje se v referendu

Pařížané dnes mají možnost vyjádřit v referendu svůj názor na provoz sdílených elektrických koloběžek v ulicích francouzské metropole. Hlasování není právně závazné, socialistická starostka Anne Hidalgová, která sama zákaz elektrokoloběžek prosazovala, ale slíbila, že bude vůli většiny obyvatel města respektovat. Hlasovat je možné do 19:00, výsledky budou známé zhruba tři hodiny poté, píše agentura AFP.

Pařížská radnice měla do konce března smlouvu se třemi provozovateli sdílených koloběžek. Každá ze společností Lime, Tier a Dott měla právo nabízet až 5000 koloběžek. Tato služba ve Francii fungovala od roku 2018. Pokud by Paříž elektrokoloběžky zcela zakázala, učinila by tento krok jako jediné evropské hlavní město. Proti elektrokoloběžkám se už ale postavily například i Barcelona nebo Montreal.

Hlasování i případný zákaz by se týkal jen sdílených koloběžek, a nikoliv těch soukromých. Hlasovat může téměř 1,4 milionu registrovaných voličů. K dispozici jim je 200 volebních místností, což je asi čtvrtina oproti běžným volbám, píše BFM TV. Deník Le Monde upozornil na výsledky průzkumu agentury Harris Interactive, podle něhož ví o konání referenda jen zhruba třetina voličů do 24 let, zatímco u lidí nad 50 let jsou to tři čtvrtiny a u seniorů nad 65 let dokonce 90 procent.

Veřejnosti nejčastěji vadí, že koloběžky se válí bez ladu a skladu v ulicích, uživatelé na nich jezdí i po chodnících, jezdí rychle a bezohledně a dopravní prostředek navíc údajně není tak šetrný k životnímu prostředí, jak se doufalo.

"Je to anarchie. Uživatelé nerespektují pravidla silničního provozu, často jezdí ve dvou a velmi rychle," řekl AFP Emmanuel Gabriot. Jeho přítel Sébastien Righi mu však oponoval, že "je potřeba myslet na mladé a nebránit jim v ekologické přepravě". Stylistka Servane Gaxotteová, které je 57 let a elektrokoloběžky používá, odmítá pohled, že je to jen dopravní prostředek pro mladé. Je to podle ní praktičtější než kolo a na vlastní elektrokoloběžku by doma neměla místo.

Na oblibě získaly koloběžky v době pandemie, kdy představovaly možnost individuální přepravy. Oceňované jsou také v době stávek nebo dopravních uzávěr.

Zabránit možnému zákazu se ze všech sil a do poslední chvíle snažili provozovatelé. Již dříve ve snaze o účinnou spolupráci s úřady všechny koloběžky označili poznávací značkou, aby bylo možné stíhat konkrétní pachatele přestupků. Posílili také hlídky, které dohlížejí na umístění koloběžek v ulicích. V den hlasování zvolili marketingový přístup - nabídli všem jednu jízdu zdarma a spolupracovali také s influencery na sociálních sítích.

Ředitel firmy Dott Nicolas Gorse jménem všech tří operátorů varoval před ekonomickými dopady případného zákazu. Dott má v Paříži 800 zaměstnanců, elektrokoloběžky představují 15 procent obratu firmy. Přiznává, že s koloběžkami jsou spojené přestupky a nebezpečné jednání, ale na vině jsou podle něj uživatelé, ne stroje. Řešením je proto podle Gorsea osvěta a sankce.

Související

Více souvisejících

Paříž Anna Hidalgová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy