Po návštěvě Kyjeva africká delegace míří do Petrohradu, experti neočekávají posun k mírovým jednáním

Delegace afrických reprezentantů včera navštívila Kyjev a setkala se s prezidentem Volodymyrem Zelenským, dnes míří do Petrohradu za jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, informoval server Euronews.

Setkání mají proběhnout dvě – jedno se všemi lídry, druhé s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou samotným. Podle ruské agentury TASS to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Soudě podle harmonogramu sem po návštěvě Kyjeva přijede jako první Ramaphosa, prezident Komor Azali Assoumani, dále senegalský prezident Macky Sall, zambijský prezident Hakainde Hichilema a egyptský premiér Mustafa Madbuly. Přítomni budou rovněž zástupci Konga a Ugandy,“ vyjmenoval.

TASS dále napsala, že po skončení schůzky o ní promluví ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zatím jsou informace o příletu jihoafrického prezidenta do Petrohradu, nikoliv Moskvy.

Včera přitom Afričany v Kyjevě čekalo nepříjemné překvapení. Přivítal je totiž protiletecký poplach. Ukrajinci údajně sestřelili šest hypersonických raket Kinžal a šest balistických střel Kalibr. Městem se podle starosty Vitalije Klička rozlehly dva výbuchy, bezpečnostní složky v Kyjevské oblasti zasahovaly u dvou poškozených domů, zprávy o obětech nebyly, napsaly včera EuroZprávy.cz.

Mluvčí jihoafrického prezidenta Vincent Magwenya podle New York Times popřel, že by členové slyšeli sirény. „Od našeho příjezdu jsme nezachytili žádné z oznámených sirén nebo explozí. Je to z mé vlastní zkušenosti a ze zkušenosti naší delegace,“ řekl. V jednu chvíli ukrajinští hostitelé vedli africké lídry na ukázku podzemního bunkru, není tedy jasné, kde se v době explozí nacházela. Podle místní vojenské správy se exploze odehrály nad městem, protože zafungovala protivzdušná obrana.

Součástí delegace jsou zástupci Jihoafrické republiky, Senegalu, Zambie, Egypta, Konžské republiky, Ugandy a Komor. Iniciátorem snah o mírové řešení konfliktu za využití afrických států coby mediátora je jihoafrický prezident. Společně navštívili město Buča v Kyjevské oblasti, kde ruští okupanti na začátku invaze povraždili téměř 500 civilistů.

„Doufám, že když dnes viděli Buču, tak to budou mít před očima až si budou třást rukama s Putinem,“ poznamenala ukrajinská velvyslankyně v Jihoafrické republice Liubova Abravitova.

Zelenskyj včera na společné tiskové konferenci uvedl, že zastavení bojů by nebylo vhodné. „Povolení vyjednávání s Ruskem by v tuto chvíli, když jsou okupanti na našem území, znamenalo zmražení války, bolesti a utrpení,“ vylíčil.

Severoatlantická aliance pro změnu zhodnotila, že jediným relevantním výstupem od africké delegace může být uznání ruské invaze jako agresivního aktu.

Ruský prezident Putin včera slovně útočil na Zelenského: „Od dětství mám mnoho židovských přátel. A ti říkají, že Zelenskyj není žid, ale ostuda pro židovské lidi. Toto není vtip,“ řekl v předvečer návštěvy z Afriky. Následně Zelenského obvinil ze „skrývání těch neonacistických bastardů“.

Experti z velké části pochybují, že africká mírová delegace může přinést ovoce, napsal NY Times. „Jsme tady, abychom naslouchali prezidentu Zelenskému a zítra budeme naslouchat prezidentu Putinovi,“ řekl jihoafrický prezident Ramaphosa.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 50 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 13 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

Na Mělnicku leželo bezvládné tělo u havarovaného auta. Případ řeší policie

Středočeská policie se zabývá nálezem bezvládného těla na Mělnicku. Muž se zřejmě zastřelil po předchozí dopravní nehodě, vyplývá z dosavadních informací. Tragická událost je nadále předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy