Požáry v Kanadě ničí i atmosféru. Uvolňují rekordní množství uhlíkových emisí

Podle zprávy agentury Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus uvolnily letošní rekordně ničivé lesní požáry v Kanadě do atmosféry více uhlíkových emisí než dvojnásobek ročního maxima za posledních 20 let. Situace se nadále zhršuje, protože napříč kanadským územím stále nekontrolovaně hoří stovky požárů.
 
 

V tomto roce již plameny zpustošily více než 130 000 čtverečních kilometrů plochy, jak uvádí vládní středisko pro monitorování požárů CIFFC. K datu 2. srpna bylo zaznamenáno více než 1000 aktivních požárů, z nichž více než 650 není pod kontrolou. Během hasičských operací v posledních týdnech zemřeli čtyři lidé a kouř z požárů opakovaně ovlivňuje kvalitu vzduchu jak v kanadských, tak i amerických městech.

Desítky tisíc lidí už byly kvůli požárům evakuovány ze svých domovů z Quebecu, Alberty a Britské Kolumbie. Na místě zasahují tisíce hasičů včetně dalších stovek ze zemí jako Austrálie, Nový Zéland, USA, Jihoafrická republika, Chile, Kostarika a Francie. 

"Je to poprvé v historii Quebecu, kdy jsme bojovali s tolika požáry a evakuovali tolik lidí," řekl už dříve pro NDTV Francois Bonnardel, ministr veřejné bezpečnosti. "Čeká nás boj, o kterém si myslíme, že bude trvat celé léto," dodal.

Tento názor začíná v Kanadě převažovat. Podle serveru Independent varují i další veřejní činitelé, že vzhledem k tomu, že počet požárů v celé Kanadě stále roste, bude ohnivé peklo a kouř problémem trvajícím po "celé léto".

Rozsah a zuřivost požárů navíc není hrozbou jen pro Kanadu. Zakouřená až nažloutlá obloha pravděpodobně přetrvá i v nadcházejících měsících nad částí Kanady a na severu USA. Školy na východním pobřeží USA už dříve zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.

Obloha nad severoamerickými městy se před několika týdny postupně zahalila do žluté barvy a vzduch byl cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazovali roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.

Dým z požárů ale nyní opět postupuje nad území Spojených států a silně znečišťuje ovzduší. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) vydala varování před špatnou kvalitou vzduchu pro několik států u kanadské hranice a očekává se, že se obloha opět zbarví do žluta až oranžova.

"Toto je nejhorší sezóna požárů vůbec," řekl podle serveru ABC meteorolog Steven Flisfeder z Kanadské agentury pro životní prostředí a změnu klimatu (ECCC). Dodal, že teď už může hasičům pomoci jenom déšť. Všechny prostředky pro hašení požárů byly vyčerpány kvůli časnému nástupu požární sezóny, takže není možné nasadit další vybavení.

Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.

První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.

Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.

Související

Více souvisejících

Kanada požáry v Kanadě Požáry

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

Erdogan v květnu do Bílého domu nedorazí, potvrdili Turci

Květnové setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě se neuskuteční. Nejmenovaný turecký činitel to v pátek potvrdil agentuře AFP.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy