Pro Ukrajinu nastal podle jednoho z poradců čas usilovat o stíhačky

Po zajištění dodávek západních tanků bude teď Ukrajina vyvíjet tlak, aby získala západní stíhačky, jako je americký letoun F-16, prohlásil dnes poradce ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova. O potřebě získat stíhačky F-16 se o den dříve zmínil na facebooku šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

Ukrajina dnes získala obrovskou podporu pro svá vojska v podobě oznámení Německa a Spojených států, že dodají tanky Leopard a Abrams, čímž také skončila týdny trvající diplomatická vyjednávání.

"Příští velkou překážkou budou teď stíhačky," řekl agentuře Reuters Jurij Sak, který radí ministru obrany Reznikovovi.

Ukrajinské letectvo disponuje jen flotilou stárnoucích stíhaček pocházejících ještě ze sovětské éry, které sjely z montážních linek ještě dříve, než Ukrajina před 31 lety vyhlásila nezávislost. Tyto stíhačky mají zachycovat nepřátelské nálety a podnikat útoky na ruské pozice.

"Pokud získáme (západní stíhačky), výhody na bojišti budou přímo obrovské. Nejde jen o F-16. Chceme letouny čtvrté generace," vysvětlil Sak.

Vojenská podpora ze Západu je pro Kyjev životně důležitá a během války se její podoba rychle vyvíjela. Před ruskou invazí bylo poskytnutí smrtících zbraní Ukrajině sporným tématem, ale od vypuknutí války západní dodávky boří tabu za tabu.

"Nechtěli nám dát těžké dělostřelectvo, pak je nám dali. Nechtěli nám dát raketomety Himars, pak se to stalo. Nechtěli nám dát tanky, teď nám je dávají. Kromě jaderných zbraní nezbylo nic, co bychom nezískali," řekl Sak.

Ukrajina, kterou loni v únoru napadlo Rusko, chce od Západu také rakety dlouhého doletu, připomněl Reuters.

Expert Justin Bronk z londýnského institutu RUSI odhadl, že ukrajinské letectvo by velmi těžilo ze západních stíhaček při sestřelování ruských letounů a potenciálně i při útocích na pozemní cíle. Ale vysoké riziko zásahu ruskými raketami donutí letouny létat blízko frontové linie, což by dramaticky snížilo dostřel letecké výzbroje a omezilo možnosti náletů.

Ukrajinské letectvo, jakkoli až dosud nenastal žádný hmatatelný posun v této záležitosti, po celou dobu touží po lepších letadlech. Pilot s přezdívkou Džus řekl minulý měsíc agentuře Reuters, že hodně jeho kolegů tráví volný čas lekcemi angličtiny v naději, že Ukrajina jednou dostane západní letadla, jako jsou americké stíhačky F-16.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Armáda Ukrajina Oleksij Reznikov

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy