Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

O protestech informovala britská stanice BBC. Šlo o jednu z největších demonstrací od roku 1989, kdy se rozpadal tamější komunistický režim. Svolaly ji opoziční strany proti vládnoucími Právu a spravedlnosti (PiS) s Jaroslawem Kaczynskim v čele. Zúčastnili se například bývalý premiér Donald Tusk a bývalý prezident Lech Walesa. PiS odsoudila protesty coby „pochod nenávisti“. Video z protestů na Twitteru sdílela například stanice Sky News. 

Server Politico odhadnul počet protestujících až na 500 tisíc. „Jste tu všichni, protože jste právě uvěřili, že dokážete zvítězit,“ zvolal Donald Tusk před davy na Zámeckém náměstí ve Varšavě. Tusk je v Polsku velmi vlivný. Poté, co opustil post předsedy polské vlády, se kariérně posunul na pozici předsedy Evropské komise. Nyní předsedá opoziční straně Občanská platforma (PO). 

Tusk na svém twitterovém účtu zveřejnil fotografii se slovy: „Bylo nás dnes 500 000. Děkuji!“ 

Shromáždění se konalo jen několik dní poté, co prezident Andrzej Duda podepsal kontroverzní zákon o zřízení zvláštní komise pro prověřování ruského vlivu na bezpečnost Polska. Tato komise získá rozsáhlé pravomoci, mezi nimi je například udělování zákazu výkonu veřejných funkcí na 10 let pro každého, u koho zjistí přijímání politických rozhodnutí pod vlivem Moskvy. O jeho plánech informoval zpravodajský server Euronews. 

Na podzim se v Polsku budou konat parlamentní volby. Podle serveru Deutsche Welle napříč vládními stranami panují obavy, že ztratí většinu. Prezident Duda je sympatizant vládnoucí PiS a opoziční strany a jejich příznivci mají podezření, že prostřednictvím zákona o monitorování ruského vlivu chce odstavit jejich lídry z volebního klání. Včetně Donalda Tuska.  

„Zbabělci v parlamentu hlasovali pro komisi, která má odstranit jejich nejnebezpečnějšího nepřítele. Zákonodárci, kteří podpořili porušení ústavy, toho budou litovat,“ prohlásil Tusk po hlasování z minulého pátku. Na Twitteru posléze sdílel video davů z víkendových protestů. „Prvním rokem k odhození otroctví je odvaha, svoboda. Prvním krokem k vítězství je poznat vlastní sílu. Jsme tu dnes proto, aby celé Polsko, celý Evropa, celý svět viděl, jak jsme silní!“ napsal. 

Polsko je ve světě vnímáno jako stát s nepříliš dobrým stavem lidských práv. Například analýza organizace Amnesty International ukazuje na výrazný propad v potratech, které polská vláda z velké části zakázala. Například do července roku 2021 tamní nemocnice vykonaly 107 těchto zákroků, zatímco rok předtím 1076.  

Trestním a občanskoprávním řízením pak čelí obhájci práv LGBT osob. Začátkem roku 2021 například jeden z policistů přiznal, že během takzvané Duhové noci v roce 2020 dostal pokyn zastavit všechny osoby, které nějak ukazují barvy LGBT – bez ohledu na to, jak se chovají.  

Související

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 

Více souvisejících

Polsko Demonstrace

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy