Ruská média vyzvala Putina, aby ukončil pronásledování novinářů v zemi

Několik ruských opozičních médií adresovalo prezidentovi Vladimiru Putinovi a dalším nejvyšším ruským představitelům otevřený dopis s žádostí, aby skončilo pronásledování nezávislé žurnalistiky a novinářů kritických k ruskému vedení.

V Rusku muselo v posledních měsících několik médií ukončit činnost nebo bylo označeno za takzvané zahraniční agenty, což pro ně znamená značná administrativní omezení a hrozbu vysokých pokut. Někteří novináři čelí trestnímu stíhání.

"To, co se děje, má charakter kampaně, jejímž cílem je zničit nevládní média a vyvinout tlak na konkrétní novináře," uvádí se v dopise, který zveřejnily například opoziční zpravodajské servery Novaja Gazeta, Meduza, ruský Forbes nebo televizní kanál Dožď. Putina a další představitele ruských úřadů list vyzývá k ukončení nespravedlivého pronásledování novinářů, k respektování zákona o médiích a k upuštění od praxe, kdy jsou mediální projekty zařazovány na seznamy zahraničních agentů a nežádoucích organizací.

Ruské úřady označení "zahraniční agent" používají pro nevládní organizace či média financované ze zahraničí, které podle nich vyvíjejí politickou činnost. Termín má z éry rozpadlého Sovětského svazu hanlivý podtext a používá se vůči subjektům určeným ke zvláštní vládní kontrole. Po zařazení na seznam "zahraničních agentů" musí dotyčná média své materiály doprovázet prohlášením, že je zveřejňuje mediální organizace "plnící funkci zahraničního agenta".

Média v dopise připomněla, že za zahraniční agenty byly letos označeny například ruskojazyčný portál Meduza, stanice Dožď nebo server The Insider. Stejnou nálepku si vysloužilo i několik konkrétních novinářů. Stanici Rádio svobodná Evropa/Rádio svoboda, které byl již dříve přidělen tento status, úřady letos za absenci náležitého označení jejích materiálů uložily pokuty, které postupně narostly na 230 milionů rublů (asi 67,5 milionu Kč). Mnozí její spolupracovníci nevydrželi tlak a odjeli ze země.

V srpnu ruské úřady zablokovaly weby médií spjatých s podnikatelem a kritikem Kremlu Michailem Chodorkovským. Skončit tak musely Otkrytyje media nebo MBCH Media. V červenci byl na seznam nežádoucích organizací na ruském území přidán server Projekt, čímž byl fakticky zakázán.

V otevřeném dopise redakce také připomněly, že novináři, kteří informují z místa na demonstracích, jsou nezřídka zaměňováni za účastníky protestů a biti policií. V dopise také uvedly jména několika novinářů, kteří čelí stíhání. Mezi nimi je například bývalý zpravodaj listu Kommersant Ivan Safronov. Ten byl obviněn z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou a od července loňského roku je ve vazbě.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov sdělil, že podle Kremlu výzva zasluhuje pozornost, přestože její rétorika není podle něj zcela správná. "Jde o značně emotivní výzvu. Nesouhlasíme s formulací ‚pronásledování‘. Jde o aplikaci zákonných ustanovení," komentoval dopis podle agentury Interfax.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin novináři

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy