Ruská oslava Dne vítězství nemá nic společného s druhou světovou válkou

Odkaz sovětského vítězství nad nacistickým Německem živí proválečnou agresi v Putinově Rusku, a je oslavován s náboženským zápalem. Ve svém komentáři to uvedl server Kyiv Independent.

Když se ruský prezident Vladimir Putin v roce 2000 dostal k moci, čelil rozdělené zemi. Rozpad Sovětského svazu a následný hospodářský pokles zanechaly v ruské společnosti hluboké šrámy. Mnozí měli pocit, že Rusko utrpělo národní ponížení.

Putin potřeboval věc, která by sjednotila masy lidí. Jedním z takových kroků bylo oživení ruské pravoslavné církve podporované nejvyššími úrovněmi vlády. Přesto Rusko se svou mozaikou národů a etnik není zcela křesťanským státem.

Putin tedy potřeboval něco jiného, a odpověď nalezl v odkazu druhé světové války. Historické události, na kterou mohlo být Rusko skutečně hrdé a která se dotkla téměř každé rodiny v Sovětském svazu.

Za Putinovy ​​vlády se vzpomínka na sovětské vítězství nad nacistickým Německem stala synonymem pro stále velkolepější veřejné oslavy, které prostupovaly každý kout veřejného života.

Kreml ale také pokřivil válečnou paměť pro své vlastní účely. Vzpomínka na defenzivní válku se stala všeobjímajícím národním mýtem, sjednocujícím voláním po vlastenectví a nekonečným zdrojem propagandy, týkající se především ruské agrese na Ukrajině, když Kreml vyvolal představy o "neonacistické hrozbě" v Kyjevě, čímž ospravedlnil svou invazi.

Mezi oběma válkami uplynula desetiletí, pro Kreml je ale životně důležité ukázat absolutní kontinuitu mezi těmito dvěma událostmi. To, jak se vítězství ve druhé světové válce slaví, se za posledních 79 let dramaticky změnilo.

Na původní Den vítězství 9. května 1945 se zemí přehnaly spontánní oslavy; oficiální vítězná přehlídka v červnu představila sovětské jednotky, které házely stovky ukořistěných nacistických transparentů před Leninovým mauzoleem.

Následující dva roky probíhaly oslavy ve městech a vesnicích po celé zemi. Na konci roku 1947 Sověti prohlásili, že Den vítězství již nebude považován za svátek. Vzpomínkové akce se místo toho soustředily kolem pracovišť nebo zahrnovaly malá setkání místních veteránů.

Myšlenka Dne vítězství jako nepracovního svátku byla obnovena až v roce 1965. Přesto tomuto datu stále chyběly pravidelné, velkolepé oslavy, jaké vidíme dnes. Dříve byly průvody k vidění pouze při dvou zvláštních příležitostech: 20. a 40. výročí Dne vítězství v letech 1965 a 1985.

V posledním desetiletí je ale stále viditelnější, jak se ruský stát stále více zapojuje do oslav Dne vítězství. Události, kde Rusové pochodují ulicemi s portréty svých rodinných příslušníků, začaly žít jako skutečné hnutí na nejnižší úrovni pro ty, kteří se chtěli znovu spojit se svou rodinnou historií.

Následně se ale Kreml vykreslil jako velký ochránce dědictví války, vnitřně spjatý se svými ideály. Ovládnutí historie, a zejména historie válečné, se pro Moskvu stalo způsobem, jak mobilizovat masy a inspirovat vlastenectví.

Kreml převzal kontrolu nad vzpomínkovými akty, které obklopovaly válku, a převzal kontrolu i nad dědictvím konfliktu. Začal využívat válku k ospravedlnění svých vlastních vojenských akcí, včetně války proti Ukrajině.

V předvečer totální invaze na Ukrajinu měl Putin projev, ve kterém se pokusil vykreslit současnou vládu v Kyjevě jako fašistický režim řízený neonacisty. Tvrdil, že Rusko potřebuje zasáhnout.

Moskva se dlouho spoléhala na obvinění z nacismu, aby zdiskreditovala Ukrajince usilující o nezávislost na ruské kontrole. A dědictví druhé světové války se tak optikou, kterou se Rusové mohou dívat sami na sebe. Optikou, která zahrnuje jak hrdost, tak slávu, ale také hluboký pocit oběti. A to je něco, co mnoho Rusů přijímá za vlastní.

Související

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy