Rusko se bouří proti dodávkám munice s ochuzeným uranem na Ukrajinu

Rozhodnutí Spojených států poskytnout Ukrajině munici obsahující ochuzený uran je "špatnou zprávou," prohlásil ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň odsoudil rozhodnutí USA převést Ukrajině zmražené majetky ruských oligarchů.

"Jsou to velmi špatné zprávy," uvedl Peskov podle agentury TASS. Zároveň poukázal na to, že taková munice se využívala i v Jugoslávii, přičemž její použití mělo "velmi nešťastné následky".

"Použití takových granátů vyústilo v prudký nárůst počtu pacientů s rakovinou... Podobná situace nevyhnutelně čeká i území Ukrajiny, na kterých budou použita," řekl Peskov. 

Americký ministr zahraničí Antony Blinken oznámil ve středu během návštěvy Kyjeva nový rozsáhlý balík pomoci pro Ukrajinu v hodnotě převyšující jednu miliardu dolarů. Jeho součástí budou poprvé i dodávky kontroverzně vnímané munice obsahující ochuzený uran.

Půjde o náboje ráže 120 milimetrů určené pro americké tanky M1 Abrams, které Washington přislíbil Kyjevu dodat do konce letošního roku. Mluvčí Kremlu také kritizoval rozhodnutí Spojených států převést Ukrajině 5,4 milionu dolarů z propadlých aktiv ruských oligarchů. Tyto peníze půjdou na podporu reintegrace a rehabilitace válečných veteránů, oznámil šéf americké diplomacie v Kyjevě.

Munice obohacená o ochuzený uran je označení pro munici, která obsahuje uran obohacený tak, že je z něj odstraněna část uranu-235 a ponechán uran-238. Ochuzený uran má nižší obsah uranu-235 než přírodní uran, který se nachází v přírodě.

Ochuzený uran se někdy používá v některých typech munice, zejména v pancéřových projektilových střelách a granátech. Jeho využití spočívá v jeho vysoké hustotě, což umožňuje penetraci pancéřovaných cílů. Kromě toho, když se tato munice dostane do kontaktu s cílem a exploduje, uranový prach může způsobit sekundární efekty, jako je požár nebo kontaminace.

Uran je přibližně 1,7násobně hustší než olovo, díky čemuž munice s jeho obsahem dokáže prorazit i pancíř. Používání munice s ochuzeným uranem však provázejí kontroverze, protože se mu připisují zdravotní problémy, jako například zvýšený výskyt rakoviny či různé deformace u novorozenců. Souvislost mezi těmito onemocněními a používáním ochuzeného uranu není dostatečně prokázána.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Dmitrij Peskov zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy