Rusko se obává výrazného dopadu sankcí na vývoz ropných produktů

Rusko očekává, že nové západní sankce výrazně omezí jeho export ropných produktů, a tím i jejich výrobu. To však pravděpodobně podpoří export surové ropy z Ruska. Agentuře Reuters to řekl ruský zdroj obeznámený se situací.

Evropská unie 5. prosince uvalila embargo na dovoz ruské ropy po moři. Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, Austrálie a EU zároveň zavedly cenový strop 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Dovozní embargo EU se 5. února rozšíří také na ruské ropné produkty. G7, Austrálie a EU plánují ve stejnou dobu zavést podobný cenový strop na ruské ropné produkty, jako zavedly na ruskou ropu.

Export ropy je jednodušší než vývoz ropných produktů. Ten vyžaduje menší tankery a bližší cílové trhy, zatímco ropu mohou tankery přepravovat do vzdálených oblastí, například na americký kontinent, píše Reuters. "Embargo na ropné produkty bude mít větší dopad než restrikce na surovou ropu," uvedl zdroj. Dodal, že toto embargo povede k růstu vývozu surové ropy z Ruska.

"Domníváme se, že embargo na rafinerské produkty by mohlo být významnější než embargo na ropu, protože export určitého množství těchto produktů je logisticky složitější než u stejného množství ropy," uvedl analytik Ron Smith z makléřské společnosti BCS sídlící v Moskvě.

V loňském roce se výroba ropných produktů v Rusku zvýšila o téměř tři procenta na 272 milionů tun. V letošním roce by podle oficiálních ruských prognóz měla klesnout na 230 milionů tun. Těžba ropy by se letos podle těchto prognóz měla snížit na 490 milionů tun z loňských 535 milionů tun.

Agentura Reuters v pondělí s odvoláním na vyjádření analytiků informovala, že evropští obchodníci před blížícím se začátkem platnosti embarga na dovoz ropných produktů z Ruska výrazně zvýšili nákupy ruské nafty. Evropa podle pondělní zprávy agentury Reuters doufá, že předpokládané výpadky v dodávkách ruské nafty bude kompenzovat dodávkami nafty z Číny. Část této nafty ale bude vyrobena z ruské ropy.

Rusko bylo dlouhá léta hlavním dodavatelem nafty do Evropy. Produkce evropských rafinerií není dostatečná k pokrytí poptávky ze strany velkého množství naftových automobilů provozovaných v Evropě. Loni se Rusko podle údajů společnosti Refinitiv podílelo na dovozu nafty do Evropy téměř polovinou, přestože se evropské země i podniky snažily omezovat obchodní vztahy s Ruskem v reakci na jeho útok na Ukrajinu.

Související

Více souvisejících

Rusko protiruské sankce ropa

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy