Rusko začalo vyrábět svoji verzi dronů Šáhid. Obsahují součástky z USA i Švýcarska

Podle vědců zabývajících se výzkumem zbraní vše nasvědčuje tomu, že Rusko začalo vyrábět kopie útočných dronů získaných z Íránu a používá je proti Ukrajině. Uvedl to server Kyiv Independent.

Vědci z Conflict Armament Research (CAR) prozkoumali trosky dvou útočných dronů, které byly použity v bojích na jihovýchodě Ukrajiny. Oba vypadaly jako íránské drony Šáhid-136, ale také obsahovaly elektronické moduly, které odpovídaly těm z ruských sledovacích dronů.

Drony Šáhid íránské výroby jsou jednou z nejúčinnějších ruských zbraní. Dne 3. srpna prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Rusko vypustilo na Ukrajinu téměř 2000 dronů. Jejich ruské verze jsou běžně označeny jako Geran-2.

Doporučené články

Výzkumná skupina zdokumentovala přes 100 komponentů zahrnujících více než 30 unikátních modelů napříč dvěma bezpilotními letouny Geran-2, označených značkami 22 různých společností se sídlem v 7 zemích, včetně Ruska.

Většina komponentů, které CAR zdokumentovala, nesla značky společností se sídlem v Číně, Švýcarsku a Spojených státech. 

"Téměř rok po prvním použití bezpilotních letounů vyrobených v Íránu na Ukrajině znamenají důkazy, že Ruská federace začala vyrábět své vlastní domácí verze, významný vývoj ve schopnostech země spoléhat na bezpilotní letouny na jedno použití," stojí ve zprávě.

Doporučené články

Drony Šáhid jsou skupinou bezpilotních letadel vyvíjených a vyráběných Íránským vojenským průmyslem. Jsou součástí širšího programu vývoje vojenských technologií a zařízení v Íránu. Šáhid znamená v perštině "svědek" nebo "oznámení".

Drony Šáhid jsou navrženy pro různé účely, včetně průzkumu, dohledu, sběru informací, elektronického boje a nesení lehkých zbraní. Jsou součástí Íránské armády a mohou být využívány k monitorování hranic, sledování nepřátelských pohybů, shromažďování informací i k útokům.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině dron Šáhid-136 Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy