Rusku při obnově Mariupolu pomáhají německé firmy

Na výstavbě boji zasaženého a Ruskem okupovaného ukrajinského města Mariupol se nepřímo podílejí i dvě německé stavební společnosti, informovala ve čtvrtek německá veřejnoprávní stanice ARD ve svém zpravodajském pořadu Monitor. Uvedl to server France24.

Jednou z těchto společností je korporace Knauf, která vyrábí sádrokartonové desky a jejíž dceřiná společnost nadále působí v Rusku. Korporace sama tvrdí, že se zaměřuje výhradně na ruský trh. Nicméně ARD uvádí, že stavební materiály společnosti Knauf jsou používány i při stavbě v okupovaném ukrajinském městě Mariupol, včetně projektů realizovaných na objednávku ruského ministerstva obrany.

Novináři z ARD informovali, že prostudovali mnoho fotografií ze staveb, na nichž je vidět logo Knauf, a také detailní zprávy o činnostech, které dokládají přítomnost německé společnosti v tomto přístavním městě na jihu Ukrajiny.

Druhou společností je WKB Systems, která vyrábí zařízení pro výrobu pórobetonu a jejímž většinovým vlastníkem je ruský podnikatel Viktor Budarin. Tato zařízení jsou údajně využívána i při stavbách v Mariupolu.

Ve vyjádření zaslaném AFP skupina Knauf tvrdí, že respektuje všechny sankce EU, Británie a Spojených států vůči Rusku. Tato skupina, která provozuje 14 výrobních závodů s 4000 zaměstnanci v Rusku, zdůraznila, že se rozhodla zůstat na ruském trhu kvůli odpovědnosti vůči místním zaměstnancům.

Německé ministerstvo zahraničí reagovalo na zjištění ARD tím, že každý zapojený podnik by si měl položit otázku, do jakých služeb se zapojuje. Podle ministerstva tato takzvaná rekonstrukce Mariupolu slouží pouze ruské propagandě.

Podle německého ministerstva hospodářství příslušné úřady - celní, justiční, policie nebo prokuratura - musí co nejdříve posoudit, zda účast německých společností na rekonstrukci Mariupolu představuje porušení sankcí.

Obnova Mariupolu, který ruské jednotky dobyly před dvěma lety po několikaměsíčním obléhání, má pro Kreml důležitý propagandistický rozměr. Po dobytí města Rusko zveřejnilo plán rekonstrukce, přičemž před invazí zde žilo více než 400 000 obyvatel.

Přesný počet civilistů zabitéch během útoku na Mariupol není znám. Podle počtu hrobů, které se objevily během a po obléhání města, by mohlo být obětí více než 10 000 lidí.

Město bylo téměř úplně zničeno během obléhání; více než polovina jeho domů byla poškozena. Ruská prokremelská média aktivně informují o stavebních a rekonstrukčních pracích. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy