Rusové jsou zmateni. Ukrajinská protivzdušná obrana s Patrioty je najednou nepropustná

Ruští vojenští velitelé jsou zmateni a přemýšlejí, co způsobilo náhlou neprostupnost ukrajinské protivzdušné obrany. Upozornila na situaci CNN. 

Tento měsíc Rusko provedlo osm sérií raketových útoků na ukrajinskou metropoli. Nejnovější útok se uskutečnil v úterý ráno a zahrnoval nejméně 18 raket různých typů a roj dronů. Navzdory tomu Kyjev tvrdí, že utrpěl pouze minimální škody a popírá, že by některá z raket nebo dronů zasáhla své cíle.

Toto tvrzení může být přehnané, avšak američtí představitelé uvádějí, že obranný systém Patriot vyrobený v USA pravděpodobně utrpěl škody. Nicméně i při zohlednění této míry přehánění se odborníci shodují, že se děje něco neobyčejného.

Doposud většina analytiků a dokonce i představitelé americké obrany vyjadřovali pochybnosti o schopnosti ukrajinské protivzdušné obrany odrazit trvalý útok ze strany Ruska.

V nedávných uniklých dokumentech americké vlády bylo podrobně popsáno vyčerpání ukrajinských zásob střednědobě doletových raket ze sovětské éry. Dokonce i ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Alexander Rodnyansky nedávno přiznal v rozhovoru pro CNN, že protivzdušná obrana jeho země se nedostatečně osvědčila.

Po náporu z 9. března, kdy Rusko odpálilo 84 raket na velká města po celé Ukrajině, došlo k posouzení situace. Během tohoto útoku bylo Kyjevem uznáno, že šest balistických raket Kinzhal se dokázalo vyhnout jeho protivzdušné obraně.

Co tedy způsobilo tyto změny během několika týdnů?

Jednoznačným faktorem je nasazení protivzdušného obranného systému Patriot vyrobeného v USA, který dorazil na Ukrajinu minulý měsíc. Alespoň v oblasti Kyjeva.

Spojené státy a Německo přispěly Ukrajině každý jednou baterií systému Patriot.

Podle CSIS (Centrum pro strategická a mezinárodní studia) může protiraketový systém Patriot účinně zasáhnout letadla velkého a středního doletu, řízené střely a určité typy balistických střel.

Impozantní obranná schopnost Patriotů vedla Rusko k závazku jejich eliminace. Někteří odborníci dokonce spekulují, že vlna útoků z tohoto měsíce byla navržena s cílem přetížit tyto systémy.

Útoky na Kyjev v úterý pravděpodobně poškodily, ale nezničily jeden z ukrajinských systémů Patriot, jak uvedl americký představitel v rozhovoru pro CNN.

Nicméně, nejde jen o systém Patriot, který chrání ukrajinskou oblohu. 

Kyjev obdržel od ostatních zemí NATO různé protiraketové systémy krátkého a středního doletu. Mezi tyto systémy patří pokročilé německé baterie IRIS-T a méně pokročilý protiraketový systém Hawk, který je předchůdcem Patriotu.

Podle zprávy Iana Wiliamse z Projektu protiraketové obrany v CSIS dosáhl systém IRIS-T podle ukrajinských vůdců 90% úspěšnost v konfrontacích. Další západní dar, americký NASAMS, dosáhl podle komentáře amerického ministra obrany Lloyda Austina z listopadu loňského roku 100% úspěšnost.

Kromě toho Ukrajina disponuje zbraněmi, které měla již před vypuknutím konfliktu a převážně se jedná o systémy ze sovětské éry, jako jsou protivzdušné střely středního doletu S-300 a Buk M1. Tyto systémy dosáhly podle zprávy CSIS úspěšnosti zasažení ruských řízených střel přibližně 80%.

Kyjevu rychle ubývá munice pro systémy ze sovětské éry, jak to tvrdí uniklé americké dokumenty a zprávy CSIS. Ty také upozorňují, že s omezeným počtem zbývajících raket musí Ukrajinci prioritně počítat na ruská letadla nebo rakety mířící na nejcitlivější cíle. V úterý Rusko provedlo palbu z různých směrů, včetně odpálení balistických střel Kinžal, střel s plochou dráhou letu Kalibr a střel Iskander. Někteří analytici se obávají, že současné tempo využívání munice by mohlo rozhodnout o dalším průběhu války. Zpráva CSIS dále naznačuje, že ruská taktika je zaměřena na vyčerpání obranné kapacity Ukrajiny. Existují také pochybnosti o schopnosti Ruska vyrábět nové zbraně ve velkém kvůli západním sankcím. Naopak Západní státy nadále zůstávají podporovateli v zásobování Kyjeva.

Dne 9. května americké ministerstvo obrany oznámilo balíček ve výši 1,2 miliardy dolarů na posílení ukrajinské protivzdušné obrany a dělostřelectva. Americká pomoc zahrnuje dodatečné systémy protivzdušné obrany, munici a technickou podporu. Spojené království také potvrdilo, že pošle na Ukrajinu stovky raket protivzdušné obrany. Podpora Západu bude v následujících týdnech a měsících kritická, zejména v oblasti oslabení ruského letectva. Doplňování interceptorů a souvisejícího vybavení protivzdušné obrany je prioritou vojenské pomoci ze strany Západu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Kyjev Ruská armáda rakety Patriot

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy