Rusové si v Chersonu koledují o masakr. Analytik vysvětluje, co hrozí ustupujícím jednotkám

Blíží se bitva o Cherson, nebo se Rusové skutečně stahují? Zatímco ještě ve čtvrtek se spekulovalo o dalších krocích ruské armády, dnes o nich začíná být stále více jasno. Podle Ukrajiny nařídil ruský ministr obrany Sergej Šojgu stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru, kde leží hlavní část Chersonu, a i vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr je přesvědčen, že nejde o past. Pro server EuroZprávy.cz vyjádřil přesvědčení, že se ruské jednotky opravdu stahují. 

„Čím dál méně si myslím, že je to past. Když se objevila taková zpráva, říkal jsem si, že je to padesát na padesát. Teď už se podle mě stahují doopravdy. Samozřejmě Rusové Cherson nechají zaminovaný a nechají tam i nějaké nástrahy, k tomu možná malý počet záškodníků,“ uvedl Visingr pro EuroZprávy.cz s tím, že je otázkou, co všechno v oblasti nechají.

„Lidi dostat přes Dněpr není problém, ten je s těžkou technikou,“ nastínil expert. Připomněl situaci u Charkova, kdy za sebou okupační vojska nechávala techniku a před Ukrajinci utíkala. „Celý ústup vypadá jako kontrolovaný, ale jde o vojensky velmi komplikovanou věc. Stahují se už nějakou dobu a je zřejmé, že odsun opravdu probíhá,“ pokračoval Visingr.

Problém nastává u jednotek, které zůstávají vzadu a musí ustupujícím vojákům hlídat záda. „Jednotky na ústupu se nemohou pořádně bránit. Proto vojáci vzadu nemůžou nepříteli povolit postup. Pokud by vzali ústup rychle, tak by to mohlo znamenat, že se Ukrajinci dostanou do Chersonu a pak na břeh Dněpru, spustí palbu na ustupující jednotky a způsobí jim obrovské ztráty,“ vysvětlil analytik.

Jako jednu z nejdůležitějších součástí Visingr vnímá roli velitele invaze Sergeje Surovikina, který se do jejího čela dostal teprve nedávno. „Záleží, jestli je Surovikin tak dobrý velitel, aby toto dokázal dobře vyvážit. Tempo stahování a nutné krytí jsou nesmírně náročné. Jsou lidé, kteří vám řeknou, že takový rozsáhlý ústup je minimálně stejně obtížný jako rozsáhlá ofenzíva,“ popsal. Znovu připomněl, že dřívější situace u Charkova nebyl útěk, ale totální rozpad. „Ruská armáda u Charkova systémově zkolabovala,“ míní. 

Takovýto kolaps se zřejmě odehrál i na severu Chersonské oblasti na počátku ukrajinské protiofenzívy. „Tady jde ale opravdu o řízený ústup. Je ale možné, že se Ukrajincům podaří další průlom, a dělostřelectvo bude schopno ostřelovat ustupující Rusy. To by pak byl masakr, ale to zatím nevíme,“ bilancoval Visingr.

Pro Rusy jsou nyní klíčové železnice

Cherson není jediné místo, o které se Rusové bojí. „Jsou satelitní fotky, kde Rusové staví příkopy a protitankové překážky v Perekopské šíji na severu Krymu. Je evidentní, že nebudou schopni zásobovat Krym, protože přijdou o pozemní spojení. Nevedou tam železniční trasy. Musí se stáhnout z Chersonu, protože tuto oblast nejsou z Krymu schopni zásobovat,“ upozornil Visingr. Kerčský most je poškozen a z velké části mimo provoz. „Celá logistika stojí a padá s železnicemi,“ doplnil expert. 

„Železniční spojení ze severovýchodu přes Donbas není. Dříve tam bylo, ale Ukrajinci ho dokázali přerušit. Rusové by tak museli budovat desítky kilometrů železnic přímo v palebné zóně HIMARSů. To pak hodně štěstí,“ pousmál se Visingr.

Podle něj však válka před zimou neskončí. „Ukrajinci řekli, že budou vyjednávat pouze za podmínek, které jsou pro Rusy evidentně nepřijatelné. Rusové se dobrovolně nestáhnou z těch okupovaných území. Ukrajinci jasně řekli, co jsou jejich podmínky. Jde o obnovení územní celistvosti, bezpečnostní garance, možnost libovolně fungovat na mezinárodní scéně. Jsou to věci, na které Rusko dobrovolně nepřistoupí,“ shrnul. Konec války na Ukrajině očekává v příštím roce. „Pokud budou Ukrajinci dále postupovat takovým způsobem, tak se příští rok Rusko vojensky zhroutí,“ varoval Visingr. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Lukáš Visingr (analytik) Cherson, Ukrajina Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy