Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Srbský prezident projevil při posledním setkání s hlavou Francie v Paříži významný zájem o možnou spolupráci s francouzskou vládou ohledně nákupu stíhacích bojových letadel Rafale. Pro Rusko toto znamená citelnou ránu, neboť Srbsko historicky vždy patřilo mezi jeho silné spojence na Balkáně. Jak zdůrazňuje Financial Times, tato balkánská země dlouhodobě figuruje jako jeden z hlavních moskevských partnerů na této geopolitické scéně. I když Srbsko již v minulosti nakoupilo zbraně z USA a Evropy, potenciální uzavření tohoto obchodu by významně naznačovalo odklon od ruských vazeb.

Bělehrad plánuje objednávku 12ti letadel Rafale od společnosti Dassault Aviation za přibližně 3 miliardy eur. Bělehrad dlouhodobě neschvaloval sankce pro Rusko, které v únoru 2022 napadlo Ukrajinu.

Rusko, které v únoru 2022 napadlo sousední Ukrajinu, dlouhodobě Bělehrad podporoval, dokonce byl navíc otevřen pro ruské obchody a transakce. Což nevrhalo na kandidátskou zemi pro vstup do EU příliš dobré světlo. Proto je současný plán Srbska ve vztahu k Rusku obrat o 180 stupňů. Důvodem také může být válka na Ukrajině a strach o vlastní území.

Srbský prezident Aleksandar Vučić v minulosti nakupoval zbraně a vojenský materiál zejména z Ruska a Číny. To se ale mění v důsledku tlaku, který je vyvíjen z USA a hlavně z EU. Nyní Bělehrad povolil i dodávky zbraní pro Ukrajinu. Po setkání s prezidentem Macronem osmého dubna v Paříži řekl, že Srbsko je odhodláno zakoupit nová bojová letadla z Francie.

Mezi Vučićem a zástupci společnosti Dassault Aviation, která je výrobcem víceúčelových bojových letadel, již proběhlo osobní setkání, jak píše The Defense Post. "Jedním z témat jednání byla i spolupráce v rámci obranného průmyslu mezi našimi zeměmi. Jsme odhodláni zakoupit nová letadla, která by výrazně zlepšila naše bojové schopnosti. Podpis smlouvy lze očekávat přibližně za dva měsíce a za přítomnosti prezidenta Francie," uvedl srbský prezident.

A nezůstalo jen u bojových letadel. Srbsko sice udržuje vojenskou neutralitu, ale již se připojilo k programu NATO – Partnerství za mír, který je určen pro země, jež vyjadřují zájem o vstup do Severoatlantické aliance. To by byl definitivní konec "přátelství" s Ruskem. Lze s jistotou potvrdit, že od Francie Srbsko nakoupilo Airbusy, helikoptéry a transportní letadla H125M, stejně jako rakety země-vzduch Mistral a Thales.

Srbsko se zavázalo vynaložit do konce roku přibližně 740 milionů eur na koupi nového vojenského vybavení. A s Airbusem plánuje potenciální společnou výrobu bojových dronů. Dosud srbská armáda byla bytostně závislá na letounech sovětské výroby MiG-29 či vrtulnících MI-35. Kromě toho provozuje také čínské bojové drony CH-92A. 

Směr, kterým se ubírá tato balkánská země, jasně definuje její budoucí pozici v rámci bezpečnostní mapy Evropy. Její odklon od Ruska (či sovětské techniky) k té západní je již jistý, což způsobí mnoho vrásek na čele současných diktátorů.

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) Emmanuel Macron Rusko Srbsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 19 minutami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 48 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 51 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy