Šéf americké Sněmovny reprezentantů se v USA setkal s tchajwanskou prezidentkou

Předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v Kalifornii setkal s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. 

"Naše demokracie čelí nebývalým výzvám. Abychom zachovali mír, musíme být silní a společně jsme silnější," prohlásila Cchaj po schůzce. Jak uvedla agentura Reuters, McCarthy se stal nejvyšším americkým představitelem, který se od roku 1979 setkal na americké půdě s tchajwanským vůdcem. Čína již dříve pohrozila blíže neupřesněnými odvetnými opatřeními.

Šéf Sněmovny reprezentantů po setkání uvedl, že je poctěn tím, že se mohl s prezidentkou potkat. Vztahy USA s Tchaj-wanem jsou podle něj silnější, než tomu kdy za jeho života bylo. Podle tchajwanské prezidentky podpora, která se jim dostává, ukazuje, že ostrov není izolovaný. "Nejsme izolovaní, nejsme sami," řekla podle AFP prezidentka. Jak Cchaj dodala, Tchaj-wan je vděčný, že má Spojené státy po svém boku. Poděkovala rovněž přátelům ostrova v americkém Kongresu, kteří při nich stojí.

Republikán McCarthy, který je třetím nejvýše postaveným politikem USA, uvítal prezidentku Cchaj dnes ráno místního času v knihovně Ronalda Reagana poblíž Los Angeles. Tchajwanská prezidentka se ve Spojených státech zastavila cestou zpět z návštěvy Guatemaly a Belize, které patří ke státům, jež udržují s Tchaj-wanem oficiální diplomatické vztahy.

USA jako většina zemí světa považují Tchaj-wan za součást Číny a diplomatické vztahy s ostrovem nemají, jsou ale jeho nejvýznamnějším mezinárodním spojencem a dodavatelem zbraní. Jak McCarthy po schůzce uvedl, USA musí pokračovat v prodeji zbraní na Tchaj-wan a posílit vzájemnou spolupráci v oblasti obchodu a technologií. "Podpora Tchaj-wanu zůstane rozhodná a neochvějná," dodal McCarthy. Jak doplnil, nemá teď aktuálně v plánu ostrov navštívit, nicméně to neznamená, že tam někdy v budoucnu nepojede.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní země světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Loni v srpnu navštívila Tchaj-wan tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry. No ostrově byla na konci března také šéfka české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová s rozsáhlou delegací.

Související

Více souvisejících

Kevin McCarthy Cchaj Jing-wen Tchaj-Wan USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy