Slováky čeká druhé kolo prezidentské volby, naznačuje průzkum. Favorité postoupí

Na Slovensku se v sobotu o půl jedenácté večer definitivně uzavřely volební místnosti v rámci prvního kola prezidentských voleb, v nichž občané vybírají nástupce Zuzany Čaputové. Podle exit pollu agentury Median SK pro RTVS postoupí do druhého kola exministr zahraničí Ivan Korčok a předseda parlamentu Peter Pellegrini. 

První kolo podle průzkumu vyhraje Korčok se ziskem 34,9 procenta hlasů a náskokem šesti desetin před Pellegrinim. Jejich postup do druhého kola, které se má uskutečnit za dva týdny, neohrožuje žádný z ostatních kandidátů. Dvouciferný zisk se předpokládá ještě u bývalého ministra spravedlnosti Štefana Harabina, který by měl získat 15 procent.

Expremiérovi Igoru Matovičovi přisuzuje model 4,5 procenta, jen o dvě desetiny více než bývalému diplomatovi Jánu Kubišovi. Někdejší poslanec Marian Kotleba zřejmě nezíská ani tři procenta hlasů. 

V prvním kole prezidentských voleb mohlo podle odhadů slovenských statistiků volit více než 4,3 milionu lidí. Hlasovací místnosti se definitivně uzavřely s půlhodinovým zpožděním oproti plánu. Dvakrát se totiž prodlužovalo volební moratorium až do 22:30. Příčinou byl kolaps člena volební komise v Senici a pozdní otevření volební místnosti v obci Norovce v okrese Topoľčany.

Hlas odevzdali oba hlavní favorité i končící prezidentka Čaputová, přičemž všichni tři politici apelovali zejména na vysokou volební účast. Čaputová podotkla, že ať už se prezidentem stane kdokoliv, bude potřebovat silný mandát od občanů.

Pellegrini dopoledne odvolil na jednom z bratislavských gymnázií. Novinářům podle TASR řekl, že čím vyšší je účast, tím reprezentativnější je výsledek. "Každé volby jsou svátkem demokracie, proto by lidé měli využít své právo, které vyplývá z ústavy, kdy mají jedinečnou šanci ovlivnit věci veřejné," řekl. Voliči podle předsedy koaliční strany Hlas rozhodovali o tom, kdo bude dalších pět let ovlivňovat směřování Slovenska. 

Korčok odevzdal hlas v Senci, přičemž i on vyzval občany k tomu, aby šli volit. Podle exministra je důležité, aby měl prezident silný mandát. "Proto děkuji všem těm, kteří už projevili postoj k naší zemi, když se volí hlava státu," nechal se slyšet. 

Mandát slovenského prezidenta potrvá pět let. Mezi jeho pravomoci patří například možnost rozpustit Národní radu, udělování amnestií a vyznamenání, jmenování soudců, vyhlašování válečného stavu a jiné, zejména ceremoniální úlohy. Rozhoduje o pověření vlády a dává souhlas s výkonem její působnosti, pověřuje ministry řízením ministerstev a přijímá jejich demise. Může je také odvolat.

Slovenský prezident jmenuje například vedoucí státních orgánů, vyšší státní funkcionáře, rektory vysokých škol a vysokoškolské profesory. Může zmírňovat tresty nebo vyhlásit referendum. Rovněž zastupuje Slovensko navenek, jedná o mezinárodních smlouvách a ratifikuje je. Parlamentu musí předávat zprávy o stavu Slovenské republiky a o závažných politických otázkách.

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Peter Pellegrini Ivan Korčok Slovensko volby na Slovensku Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy