Slovensko je terčem zájmu světových médií. Hrozí odklon od Západu, píše Politico

Slovenské prezidentské volby jsou terčem pozornosti i tak významných médií, jako je Politico. To upozorňuje na rozdílnost kandidátů Petera Pellegriniho i Ivana Korčoka a varuje před možnou reorientací Slovenska a erozí tamní demokracie. 

Slovenských prezidentských voleb si všímají i zahraniční média právě v čele s Politico. „Slovensko se zdá být rovnoměrně rozděleno mezi prozápadní tábor, který je znepokojen ruskou agresí, a reakční tábor, který je vůči Západu podezřívavý a přizpůsobuje se kremelským řečem. A právě toto rozdělení rozhodne o výsledku sobotního hlasování,“ napsal v komentáři pro tento server vedoucí pracovník American Enterprise Institute ve Washingtonu Dalibor Roháč.  

Nejen podle něj je Slovensko rozdělené mezi dva nepřátelské tábory. Prozápadní tábor po podzimních parlamentních volbách rozpoutal řadu protestů a prezidentka Zuzana Čaputová stála proti reformám v trestním zákoníku iniciovaným vládou nového premiéra Roberta Fica, jak Roháč připomíná. Nyní stojí tito lidé za předním představitelem slovenské opozice Ivanem Korčokem. Ať už jde o poraženou stranu Progresívne Slovensko s lídrem Michalem Šimečkou, prezidentku Zuzanu Čaputovou nebo Kresťanskodemokratické hnutie. 

Na druhé straně barikády stojí vládní politik Peter Pellegrini, který se v prvním kole prezidentských voleb umístil druhý. Průzkumy poté byly celé dva týdny kampaně před kolem druhým nerozhodné. Pellegrini je blízkým spojencem Roberta Fica, který společně se svou vládou a parlamentní většinou přetváří samotnou podobu trestního systému na Slovensku. To neuniklo ani pozornosti Politica. 

Nejde ale pouze o nesrovnalosti v soudnictví. Od nástupu Fica na premiérský post začal boj slovenské vlády proti tradiční slovenské mediální scéně a snaha o reorientaci zahraniční politiky pryč od Západu. Jak připomíná Politico, šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár se začátkem března sešel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Toto setkání Fico označil za „příklad vyvážené a suverénní zahraniční politiky“. 

O několik dní později český předseda vlády Petr Fiala na dobu neurčitou odložil mezivládní jednání se Slovenskem. „Je nemožné skrývat fakt, že jsou zde podstatné rozdíly v názorech na některé klíčové problémy zahraniční politiky,“ prohlásil Fiala. „Nemůžeme být lhostejní k některým krokům slovenské vlády,“ dodal. 

Ať už si Slováci v sobotu zvolí Pellegriniho, anebo Korčoka, bude to mít zřejmě velké dopady na podobu slovenské demokracie. Zatímco u předsedy strany Hlas-SD je pravděpodobné, že bude v každém případě vycházet vstříc Ficově vládě; Korčok hodlá udržovat pevné vztahy s Evropskou unií i NATO. 

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Slovensko Peter Pellegrini Ivan Korčok Robert Fico Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

včera

Turecko podpořilo Rutteho do pozice šéfa NATO. Chybí mu podpora tří zemí

Turecko potvrdilo, že podpoří do čela Severoatlantické aliance dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho. Podle agentury Reuters to oznámil vysoce postavený turecký činitel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy