Slovenský premiér Heger podle médií uvažuje o odchodu z Matovičova hnutí OLaNO

Slovenský premiér Eduard Heger podle médií uvažuje o odchodu z nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) . Mohl by se postavit do čela nového politického projektu, kterým by oslovil voliče stran pravého středu. Heger, jehož menšinové vládě vyslovil parlament loni v prosinci nedůvěru, tuto možnost nekomentoval. Už dříve ale ohlásil snahu o nalezení nové většiny v nynější sněmovně. O možném politickém rozchodu s Hegerem psal také šéf OLaNO Igor Matovič, vůči kterému se premiér vymezil.

Podle listu Pravda Heger na jednání poslaneckého klubu OLaNO hovořil mimo jiné o založení nové strany. List Sme uvedl, že Heger by se mohl postavit do čela projektu spojení demokratických stran, jehož možný vznik už delší dobu zmiňuje někdejší slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

Člen předsednictva OLaNO a ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že voličům na Slovensku chybí alternativa, která má jasné zahraničně-politické směřování a je proreformní. Některá Matovičova stanoviska Naď označil za příliš konzervativní.

Matovič, který po pádu vlády přišel o funkci ministra financí, na začátku letošního roku na sociální sít opakovaně psal o agresivní propagandě v souvislosti s komunitou LGBT+ a vymezoval se proti novinářům či liberálům. Heger pak obecně kritizoval štvavé kampaně i proti komunitě LGBT+.

Možný politický rozchod s Hegerem nevyloučil ani Matovič. "Edu mám rád a považuji ho za kamaráda… a pokud se jednou naše cesty trocha rozejdou, bude to s noblesou a vzájemným přáním všeho dobrého," uvedl Matovič, který OLaNO v minulosti založil.

Matovičovo hnutí se ziskem 25 procent hlasů v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby, po kterých se Matovič stal premiérem. Už po zhruba roce ve funkci ministerského předsedy ale rezignoval v zájmu řešení krize v koalici. V nové vládě premiéra Hegera se pak Matovič stal ministrem financí. O tuto funkci přišel loni v prosinci; jeho odchod byl součástí dohody ohledně schválení státního rozpočtu na tento rok, který při hlasování sněmovny podpořili také poslanci bývalé vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS). Právě SaS loni po sporech s Matovičem nejprve opustila vládní koalici a pak vyvolala hlasování parlamentu o nedůvěře Hegerově kabinetu.

Po pádu vlády opustila poslanecký klub OLaNO desítka z jeho 47 poslanců. Preference OLaNO od voleb klesly na jednocifernou hodnotu a Matovič se zařadil k nejméně oblíbeným politikům. Žebříčkům popularity politických stran na Slovensku vévodí strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Hlas-SD založil bývalý předseda vlády Peter Pellegrini po odchodu ze Směru-SD v roce 2020.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda padá. Slovensko míří k úřednickému kabinetu

Slovenský premiér Eduard Heger požádal prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády. Oznámila to agentura TASR. Heger tak učinil, protože prezidentka nepřijala žádný z jeho návrhů, kterými se chtěl vyhnout jmenování úřednické vlády. 

Více souvisejících

Eduard Heger (ministr SR) Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy