Summit Evropské rady nic nepřinesl. Lídři se nedohodli ani na společném prohlášení k migraci

Během čtvrtku a pátku zasedala Evropská rada. Lídři členských států se neshodli na společném prohlášení k migračnímu paktu, v cestě jim stáli Maďaři a Poláci. Rada přijala i stanovisko k Číně – daleko měkčí než rétorika evropských lídrů za poslední měsíce. Dalším problémem bylo, co má EU dělat se zmrazenými ruskými aktivy?

Jedním z hlavních témat summitu Evropské rady byl migrační pakt a společné prohlášení s ním související. Klíčový je zejména pro Maďarsko a Polsko, které mu setrvale odporují. Přístup EU k jednání o tomto paktu kritizoval zejména premiér druhé jmenované země Mateusz Morawiecki. 

„Včera jsem požádal, aby bylo v závěrech napsáno, že tento proces je dobrovolný, že není povinný. A co jsem slyšel z druhé strany? Že to tam nemůže být napsáno. No, pokud to tam nelze napsat, znamená to, že část Evropské rady z toho chce udělat nucený a nedobrovolný proces,“ hněval se.

Zdůrazňoval, že evropské hranice nejsou bezpečné. „Polsko dává jasně najevo, že otevření hranic je strategickou chybou. Kvůli nedostatku odpovědné politiky se již prolévá krev evropských obyvetl,“ dodal Morawiecki. 

Že se vedoucí představitelé evropských zemí nakonec nemusí dohodnout na společném prohlášení o migraci připustil irský premiér Leo Varadkar. „Někdy je prostě lepší nemít žádný závěr a říct, že to je otázka, na které se dnes nemůžeme shodnout,“ podotkl. 

Podle Varadkara při diskuzi za zavřenými dveřmi zaujal maďarský premiér Viktor Orbán ještě tvrdší přístup než jeho polský protějšek. Zatímco by Varšava pozměněný text přijala, Orbán bojuje už proti jeho samotné podstatě, píše Politico

Chorvatský premiér Andrej Plenković připomněl, že takovéto roztržky nezmění nic na dohodě ze začátku tohoto měsíce. „Večeře na Evropské radě bývají někdy dlouhé. Tohle byla jedna z takových nocí,“ přiblížil. 

V oblasti migrace mimo summit Evropské rady podle Plenkoviće skutečně dochází k pokroku. „Mám pocit, že nikdy v historii Evropské unie nebyla žádná jiná událost, která by tolik ovlivňovala národní politiku a politiku politických stran,“ poznamenal.

Následně byla otázka migrace odložena, protože Maďarsko a Polsko nadále stály v cestě konečnému společnému prohlášení, informovalo Politico. Jedním z možných východisek bylo prohlášení pouze předsedy Evropské rady Charlese Michela s tím, že může formulovat obecné stanovisko se zmínkou o dvou členských státech EU, které nejsou zajedno. 

Michel tak eventuelně opravdu učinil. Odkazuje se v něm na přání Polska a Maďarska dosáhnout konsenzu ohledně migrační a azylové politiky s tím, že použil vylepšený text mimo tyto dvě země obecně přijímaný. 

Politico upozornilo, že italská premiérka Giorgia Meloniová se stále více častěji staví do role mediátora mezi Východem a Západem. Měla se setkat s Moravieckým a Orbánem ve snaze odblokovat jejich patovou situaci ohledně společného prohlášení k migraci. „K oběma má blízko, ačkoli Itálie oba lídry rozzlobila, když počátkem tohoto měsíce podpořila dohodu o změně způsobu přijímání a přemisťování migrantů v Evropě,“ píše server. 

Ukrajina a Čína? Spíš vedlejší témata

Druhým zásadním a očekávaným tématem byla politika Evropské unie vůči Číně. Tu ale lídři ukončili velmi rychle a vrátili se zpět k migraci. EU v závěrečném prohlášení sice kritizuje rostoucí napětí mezi Pekingem a Tchaj-wanem a porušování lidských práv v Sin-ťiangu a Hongkongu, nicméně přijala velmi mírné formulace a vyzvala ke konstruktivním a stabilním vztahům s Čínou. 

Estonská premiérka Kaja Kallasová zdůraznila, že Peking je stále více systémový soupeř EU. „Víme, že naši transatlantičtí partneři mají na Čínu velmi silný názor, ale my se musíme shodnout na společném přístupu,“ prohlásila s odkazem na silnou rivalitu mezi Washingtonem a Pekingem. 

„Jsem liberál a jsem pro to, aby byl trh otevřený – ale zároveň také vidíme, co se stane, když jste spojeni s partnery, kteří nesdílejí stejné hodnoty. Vzhledem k bezpečnostní situaci, v níž se nacházíme, dbejte na to, abyste byli spojeni s přáteli,“ upozornila estonská politička, často přezdívaná „nová železná lady“. 

Lídři dále uvedli, že jsou na „dobré cestě“ k dosažení cíle EU dodat Ukrajině jeden milion kusů potřebné munice. „Zhruba tři měsíce od přijetí tohoto závazku je EU na dobré cestě ke splnění tohoto cíle,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vyčíslila, že EU dohromady dodala Kyjevu přes 220 tisíc nábojů a dva tisíce raket.

Otázkou byly také zmrazené ruské finanční prostředky. Vedoucí představitelé EU jsou otevření k tomu, aby zvážili způsob využití výnosů z těchto peněz pro obnovu Ukrajiny. „Podle mých informací řada premiérů varovala, že je třeba být do budoucna velmi opatrný. Rozhodnutí – nebo alespoň implicitní rozhodnutí – je takové, že budeme zkoumat cesty, ale některé země vyjadřují ochotu jít směrem nikoliv použití těchto aktiv, ale výnosů z těchto aktiv na obnovu Ukrajiny,“ prozradil slovenský premiér Ľudovít Ódor. 

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Evropská rada Summit EU migrace Mateusz Morawiecki Charles Michel

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 14 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

Rusové cílí na ukrajinskou železnici. Útoky si vyžádaly mrtvé i zraněné

Rusko se v rámci příprav na ofenzivu zaměřuje na ukrajinskou železnici, aby paralyzovalo vojenské dodávky, uvedl vysoce postavený ukrajinský činitel pro AFP. Rusové ve čtvrtek zasáhli železniční síť ve třech ukrajinských oblastech. Útoky si vyžádaly mrtvé i zraněné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy