Trudeau přivezl do Kyjeva příslib další vojenské pomoci, podpořil ukrajinské členství v NATO

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva a jeho země oznámila další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 500 milionů kanadských dolarů. Deklarovala navíc podporu ukrajinskému členství v Severoatlantické alianci. 

Kancelář kanadského premiéra oznámila pomoc v průběhu jeho návštěvy Kyjeva. Podle agentury Ukrinform budou součástí balíčku rakety AIM-7 pro systémy protivzdušné obrany či munice. Ottawa také prodlužuje do roku 2026 tréninkovou misi, kterou již za osm let prošlo více než 35 tisíc ukrajinských vojáků. Podílet se má také na výcviku pilotů pro stíhačky F-16. 

"Kanada podporuje, aby se Ukrajina stala členem NATO, jakmile to okolnosti umožní. Ukrajina a Kanada v této otázce vyhlíží směrem k summitu NATO ve Vilniusu v červenci 2023," uvádí se podle serveru Ukrainska Pravda v deklaraci, kterou přijali zástupci obou zemí. 

Zelenskyj poděkoval za návštěvu zahraničního státníka na twitteru. "Přes veškerou snahu Ruska podrobit si náš lid pokračujeme v boji nezávislost a svobodu. A při našem vítězství budeme stát při sobě, stejně jako stojíme nyní při snaze bránit život a lidi," napsal. 

Trudeau dorazil na Ukrajinu společně s vicepremiérkou a ministryní financí Chrystií Freelandovou a čeká ho jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, informoval server CBC.

Návštěvu zahájil kanadský premiér u Zdi vzpomínek, kde jsou vystaveny fotky padlých ve válce s Ruskem. Krátce před jeho příchodem na místo prošlo kolem smuteční procesí. Byla to připomínka faktu, že Ukrajina je ve válce, píše CBC. 

Konflikt mezitím vstupuje do nové fáze, podle dostupných informací už totiž probíhá dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva. Britské ministerstvo obrany dnes na twitteru uvedlo, že během posledních 48 hodin eviduje významné ukrajinské operace v několika sektorech na východě a jihu Ukrajiny. V některých oblastech došlo k prolomení první linie ruské obrany. 

Kanada pomáhá Ukrajině od začátku ruské invaze na konci února loňského roku. Například letos v dubnu oznámil Trudeau vojenskou pomoc ve výši 59 milionů kanadských dolarů, šlo o pušky, kulomety či munici. Ottawa zároveň uvalila další sankce na konkrétní ruské občany. 

Související

Více souvisejících

Justin Trudeau Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy