Twitter odblokoval účet kontroverzní republikánské poslankyně, šířila dezinformace o covidu-19

Twitter, jehož novým majitelem je Elon Musk, obnovil účet kontroverzní americké poslankyně Marjorie Taylorové Greeneové, který byl zablokován v lednu kvůli opakovanému porušování pravidel týkajících se šíření dezinformací o covidu-19. Informuje o tom agentura AP.

K obnovení twitterového účtu členky Sněmovny reprezentantů, která patří k nejkonzervativnějšímu a pravicovému křídlu republikánů, došlo poté, co Musk o víkendu odblokoval účet bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Přístup na platformu Trumpovi znemožnili její bývalí majitelé po událostech kolem prezidentských voleb 2020, jejichž výsledek Trump neuznal, a které vyvrcholily vpádem Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Vedení Twitteru se tehdy obávalo, že Trumpovo setrvání na platformě by mohlo podnítit další nepokoje.

Sám Trump prohlásil, že se na twitter už nevrátí a od obnovení svého účtu žádný příspěvek nezveřejnil.

O odblokování exprezidentova twitterového účtu Musk rozhodl na základě ankety na svém účtu. Před obnovením účtu Greeneové žádná taková anketa patrně vytvořena nebyla, píše AP.

Musk uvedl, že nebude činit zásadní rozhodnutí o obsahu nebo obnovení zakázaných účtů dříve, než zřídí "radu pro moderování obsahu ", v níž budou zastoupeni lidé s různými názory. Twitter ani Musk dosud ustavení takové rady neoznámili.

Musk v minulosti opakovaně vyjádřil názor, že Twitter příliš omezuje obsah. Před nedávnými volbami do Kongresu vyzval "nezávisle smýšlející" uživatele, aby volili republikány.

Jeden z účtů, jehož odblokování Musk nepovolí, patří konspiračnímu teoretikovi Alexu Jonesovi, který byl zažalován rodinami obětí za šíření dezinformací o střelbě ve škole Sandy Hook v roce 2012. Jonesův twitterový účet byl kvůli urážlivému obsahu zablokován v roce 2018. Při střelbě dvacetiletý Adam Lanza zabil 20 dětí a šest dospělých. Jones po útoku prostřednictvím svých mediálních kanálů přiživoval teorii, že střelba s 26 oběťmi byla zinscenovaná ve snaze regulovat držení zbraní a že rodiče zabitých dětí jsou "krizoví herci". Za šíření lží o střelbě mu byly uloženy pokuty, jejichž celková výše podle AP činí 1,44 miliardy dolarů.

"Mé prvorozené dítě mi zemřelo v náručí. Cítil jsem poslední úder jeho srdce," napsal Musk v neděli v reakci na výzvy k obnovení Jonesova účtu. "Nemám slitování s nikým, kdo zneužívá smrti dětí k zisku, politice nebo slávě," dodal.

Související

Více souvisejících

Twitter Marjorie Taylor Greeneová

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy