Ukrajinci nasadili Leopardy, ukazují snímky. Německé tanky jsou postrachem bojiště

Ukrajinci zřejmě včera u obce Orechova poblíž Záporoží použili tanky Leopard 2 dodané Německem, několika dalšími evropskými zeměmi a Kanadou. Ve výzbroji je poměrně nově má i Armáda České republiky. 

Ukrajinci se včera pokusili o průlom u obce Orechova v Záporožské oblasti. Jejich útok se však zadrhnul a ztratili desítky vozidel při pokusu zlikvidovat palebná postavení ruských agresorů a dopravit další pěchotu na frontovou linii, uvedl na telegramu server Zaporožskij front, který sleduje aktuální dění ve válce na Ukrajině.  

„Pod hustou dělostřeleckou palbou jsou nepřátelská obrněná vozidla nucena roztahovat se v kolonách a pohybovat se po silnicích a snažit se protáhnout mezi minovými poli,“ píše Zaporožskij front. Ten sdílel fotografie z bezpilotního letounu sledujícího celou situaci. Jsou na nich vidět patrně německé stroje Leopard, které dodávají evropské země ukrajinské armádě v rámci západní vojenské pomoci. 

Stanice CNN už v únoru informovala o možném nasazení těchto strojů proti ruským agresorům. „Objevují se tvrzení, že se Leopardy objevily poblíž Artěmivsku,“ řekl ruské státní televizi Rossija 1 poradce hlavy samozvané Doněcké lidové republiky Yan Gagin. 

Podotkl, že za tím není třeba hledat senzaci. „Vzhledem k tomu, že je teď blátivé počasí, bude to pro těžká vozidla, jako je Leopard, obtížné. Stejný obrněný cíl jako ostatní,“ vylíčil. CNN údajně nemohla Gaginova tvrzení ověřit, evropští představitelé ještě před touto zprávou ale uvedli, že první darované tanky Ukrajinou projíždí. 

Postrach bojového pole

Leopard 2 je hlavní bojový tank německé armády, poprvé byl uveden do služby roku 1979 a od té doby prošel několika modernizacemi. Vybaven je silnou a odolnou ocelovou pancířovou konstrukcí, která poskytuje vysokou úroveň ochrany posádky před střelami, tříštivými granáty a protitankovými zbraněmi.

Je vybaven aktivním ochranným systémem, který může zachytit a zneškodnit nepřátelské projektily ještě předtím, než dosáhnou cíle. Ve výzbroji má věž s kanónem ráže 120 mm, ten je schopen odpalovat širokou škálu munice, a to včetně protitankových granátů s vysokou průrazností. Pohání ho výkonný vznětový motor umožňující mu dosáhnout rychlosti až 70 km/h na silnici a 45 km/h v terénu. 

Nese v sobě moderní komunikační systémy a senzory, díky nimž si posádka může udržovat přehled o bojovém poli a vést efektivní koordinaci s ostatními jednotkami. Má integrovaný systém řízení palby zlepšující její přesnost a efektivitu. Stal se významnou exportní zbraní. Provozuje ho například Kanada, Polsko, Švédsko, Řecko, Turecko a Portugalsko, nově několik kusů i Česká republika

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině tank Leopard 2 A Armáda Ukrajina Ukrajina

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy