V Brazílii pokračují demonstrace, lidé protestovali proti útoku na instituce

Tisíce lidí v pondělí večer demonstrovaly v řadě brazilských měst, včetně Ria de Janeiro či Sao Paula, na podporu levicového prezidenta Luize Inácia Luly da Silva. Lidé tak reagovali na nedělní násilnosti v brazilské metropoli, při nichž několik tisíc příznivců krajně pravicového exprezidenta Jaira Bolsonara vtrhlo do sídel parlamentu, prezidenta a soudu. 

Násilnosti odsoudili všichni vysocí ústavní činitelé v zemi, řada světových lídrů i Bolsonaro, který pobývá od konce prosince ve Spojených státech.

Lidé na demonstracích v pondělí večer žádali potrestání organizátorů a účastníků útoku na nejvyšší brazilské instituce a nesli transparenty s nápisy Fašismus nezvítězí!, Žádnou amnestii pro pučisty, Brazílie proti terorismu nebo Jsme demokracie. Manifestace zorganizovaly odbory a levicové strany, někteří účastníci byli oblečeni v červených tričkách či nesli červené vlajky levicových hnutí. Někteří také žádali, aby byl exprezident Bolsonaro souzen.

Bolsonaro prohrál loni v říjnu těsně prezidentské volby, ale jejich výsledek výslovně neuznal a až několik dní po volbách pouze řekl, že bude dodržovat ústavu. Už před volbami ale zpochybňoval elektronický volební systém a povolební demonstrace svých příznivců podpořil. Předání moci nebránil, ale oproti zvyklostem se nezúčastnil inaugurace svého nástupce. Místo toho odletěl na Floridu, kde přitom nemá žádnou oficiální agendu, a není jasné, kdy plánuje návrat.

Za svého čtyřletého mandátu Bolsonaro čelil řadě obvinění, mimo jiné kvůli laxnímu přístupu k pandemii covidu-19, šíření falešných zpráv, ale i obviněním ze zločinů proti lidskosti či z genocidy domorodého obyvatelstva. Před trestním stíháním ho ale chránila imunita a také šéf dolní komory parlamentu Arthur Lira, který žádosti o sesazení prezidenta nepostoupil do projednávání.

Nedělní násilnosti v metropoli Bolsonaro odsoudil a odmítl jakoukoli zodpovědnost za ně. V reakci na twitteru také napsal, že před jeho nástupem do úřadu v lednu 2019 se k podobným akcím uchylovala levice. Útok na tři nejvyšší instituce je ale v moderní historii země bezprecedentní. V pondělí také Bolsonaro na sociálních sítích informoval, že je v nemocnici v Orlandu kvůli bolestem břicha, a připomněl útok z roku 2018, kdy byl napaden na předvolebním mítinku. Od té doby podstoupil pět operací kvůli tomuto zranění. Důvodem tehdejšího útoku mohly být Bolsonarovy homofobní a rasistické výroky.

Prezident Lula během nedělních násilností nebyl v metropoli, do zpustošeného prezidentské paláce se ale vrátil večer poté, co policie po několika hodinách výtržníky zpacifikovala. V souvislosti s útokem bylo zatčeno na 1500 lidí, z toho 1200 z tábora před kasárnami, kde lidé od voleb demonstrovali a požadovali zásah armády ve prospěch Bolsonara. Na příkaz soudce policie v pondělí tento tábor vyklidila, stejně jako to udělala s podobnými tábory před kasárnami v Riu či Sao Paulu.

Sedmasedmdesátiletý Lula se v pondělí setkal se šéfy obou parlamentů a guvernéry většiny brazilských států, kteří mu vyjádřili podporu a odsoudili nedělní útok. Společně pak večer vystoupili před prezidentským palácem.

K vyšetřování nedělních událostí se snaží přispět i Brazilci na sociálních sítích, kde už v neděli vznikl profil @contragolpebrasil (proti puči v Brazílii), kam lidé posílali fotky s identifikací účastníků útoku. Mnozí z nich totiž při tom sami sebe natáčeli na videa a chlubili se jimi na sociálních sítích. Ministerstvo spravedlnosti a policie také vytvořily e-mailovou schránku, kam mohou lidé informace k vyšetřování posílat.

Související

Více souvisejících

Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva Jair Bolsonaro

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 9 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy