V Rusku se nebude slavit Nový rok? Kommersant upozornil na dění v regionech

Téměř všechny ruské regiony se rozhodly částečně zrušit slavnostní akce k vítání Nového roku, hlavně ohňostroje a firemní večírky. Část akcí se nicméně uskuteční, a to hlavně ty, které jsou určeny dětem, napsala dnes agentura TASS s odvoláním na regionální úřady. Deník Kommersant dal rušení oslav do souvislosti se "speciální vojenskou operací na Ukrajině", jak Moskva nazývá válku Ruska proti sousední zemi, která si už vyžádala desítky tisíc životů.

Vítání Nového roku představuje v Rusku největší svátek roku a z mohutných oslav se nejrozlehlejší země světa tradičně vzpamatovává několik dnů. Novoroční stromeček představuje pro děti obdobu středoevropských Vánoc. Ty pravoslavné ostatně následují týden po Silvestru.

V Moskvě se úřady podle státní agentury na základě internetového hlasování rozhodly zrušit ohňostroje a velké koncerty na ulicích. Město se ale podle starosty nezřekne tradiční výzdoby a stromečků pro děti. Výtěžky z novoročních jarmarků a dalších podniků radnice věnuje na podporu vojáků a jejich rodin.

Novosibirsk, který má letos být "novoročním hlavním městem Ruska", se oproti očekávání rozhodl seškrtat výdaje na oslavy. Ušetřené miliony poputují k rodinám vojáků povolaných do bojů v rámci mobilizace.

I přes skromnější novoroční oslavy prakticky ve všech regionech počítají s uspořádáním oslav pro děti. "Pro děti svátek bude. Bylo by naprosto nesprávné připravit děti o novoroční svátky," prohlásila místopředsedkyně vlády autonomního Tatarstánu Lejla Fazlejevová.

S oslavami jen pro děti počítají na anektovaném Krymu. V Jakutsku na Sibiři část z ušetřených peněz ze zrušených oslav utratí na dárky pro děti vojáků válčících na Ukrajině.

V Kursku, Omsku, Tule, Kurganské oblasti a Tuvské autonomní republice se podle TASS rozhodli maximálně šetřit, a tak vyzdobí ulice starými girlandami. Bez ohňostrojů a salv se obejdou v Amurské, Lipecké, Omské, Pskovské, Tomské a Ťumenské oblasti, na Krymu, v Jekatěrinburgu a Petrohradu. V některých regionech, například v Rostovské oblasti, se úřady zřekly novoročních večírků, anebo alespoň nepozvou známé umělce, kteří požadují za vystoupení vysoké honoráře.

Desítka regionů se nicméně ještě nerozhodla, jak s novoročními oslavami naloží.

V Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, se nechystají zrušit novoroční oslavy, nicméně úřady se rozhodly nekupovat novou výzdobu. Nezřídí ani velké kluziště v centru Belgorodu, dodal TASS.

Související

Více souvisejících

Rusko Nový rok

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy