V Rusku zadrželi amerického novináře. Je ve vazbě kvůli údajné špionáži

Ruská tajná služba FSB zadržela v Jekatěrinburgu na Urale reportéra amerického listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche. Tajná služba novináře, který je americkým občanem, podezírá ze špionáže, informuje agentura Interfax. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zatčení nemá co do činění s novinařinou, podle Kremlu byl muž chycen přímo při činu. Deník obvinění odmítl. 

Gershkovich podle informací na webu WSJ pokrývá dění v Rusku, na Ukrajině a v dalších státech bývalého SSSR.

Ruská tajná služba uvedla, že Američana zadržela při "pokusu získat tajné informace". Proti Gershkovichovi už úřady zahájily trestní stíhání. Podle ní shromažďoval pro americkou stranu informace o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku, které představovaly státní tajemství. Hrozí mu až 20 let odnětí svobody, uvedly ruské agentury.

"To, co dělal zaměstnanec amerického listu The Wall Street Journal v Jekatěrinburgu, nemá s novinařinou nic společného," uvedla na telegramu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. "Není to poprvé, co byly status 'zahraničního zpravodaje', novinářské vízum a akreditace zneužity cizinci v naší zemi k zakrytí (výzvědné) činnosti," dodala. Kreml podle agentury Reuters stejně jako mluvčí ruské diplomacie uvedl, že Gershkovich byl "chycen při činu".

Deník The Wall Street Journal obvinění odmítl. "The Wall Street Journal důrazně odmítá obvinění ze strany FSB a žádá o okamžité propuštění našeho důvěryhodného a oddaného reportéra Evana Gershkoviche. Vyjadřujeme solidaritu s Evanem a jeho rodinou," uvedl deník.

Už ve středu si lokální média všimla, že novinář zmizel, podotýká nezávislý portál Meduza. Upozornil na to PR specialista Jaroslav Širšikov, který mladého novináře narozeného v roce 1991, během jeho pobytu v Jekatěrinburgu doprovázel. Do Jekatěrinburgu novinář podle Širšikova přicestoval z Moskvy, aby zde nasbíral materiál k chystanému článku o žoldnéřské Wagnerově skupině, která se podílí na ruské invazi na Ukrajinu. Gershkovich se podle zdrojů portálu Meduza ze západních médií rovněž vydal do města Nižnij Tagil, kde sídlí podnik Uralvagonzavod, který vyrábí armádní techniku.

Zkoumat wagnerovce právě do Jekatěrinburgu přijel novinář z toho důvodu, že zakladatel žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin několikrát kritizoval místní úřady, uvedl novinářův průvodce Širšikov. "Evan o cestě nikde veřejně nepsal, s různými mluvčími se setkával v kuloárech," sdělil lokálnímu portálu 66.ru Širšikov.

Ve středu místní média rovněž informovala, že příslušníci silových struktur u jedné z restaurací v Jekatěrinburgu zadrželi osobu tak, že jí přetáhli přes hlavu svetr. Širšikov uvedl, že zadrženým by mohl být právě Gershkovich.

Novinář žije asi šest let v Moskvě, z níž pokrývá pro WSJ dění v bývalých státech Sovětského svazu. Dříve pracoval také pro agenturu AFP, deník The New York Times a ruské internetové noviny The Moscow Times.

Američtí občané byli v Rusku zadrženi pro pozření z vyzvědačství opakovaně. Jedná se však zřejmě o první případ, kdy byl zatčen novinář oficiálně akreditovaný na ruském ministerstvu zahraničí, uvedla agentura DPA. Loni v září moskevský soud odsoudil novináře deníků Kommersant a Vedomosti Ivana Safronova k 22 letům vězení za údajnou spolupráci s českou rozvědkou.

Soud poslal reportéra do vazby, ačkoliv podezření ze špionáže odmítl

Soud v Moskvě dnes poslal do vazby amerického novináře deníku The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche, jehož zadržení pro podezření ze špionáže dnes oznámila ruská tajná služba FSB. Novinář vinu před soudem odmítl, informovala agentura TASS. Gershkovichův advokát novinářům řekl, že ho nepustili ani do soudní síně.

Ruská tajná služba dříve uvedla, že Američana zadržela v Jekatěrinburgu na Urale při "pokusu získat tajné informace", a zahájila proti němu trestní stíhání. Podle FSB shromažďoval pro americkou stranu informace o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku, které představovaly státní tajemství. Hrozí mu až 20 let odnětí svobody, uvedly ruské agentury.

Délku vazby stanovil soud do 29. května s tím, že novinář bude umístěn do moskevské vazební věznice Lefortovo. Proces bude veden ve stupni utajení "přísně tajné", uvedl soud po jednání za zavřenými dveřmi.

Podle TASS reportér deníku WSJ vinu před soudem popřel. Samotný list vydal dříve prohlášení, v němž "důrazně odmítl" obvinění ze strany FSB a žádal o Gershkovichovo okamžité propuštění.

Právník obviněného Daniil Berman uvedl, že nebyl vpuštěn do soudní síně. "Řekli mi, že už má advokáta ex offo," citoval jej TASS. Podle agentury RIA Novosti musel být Lefortovský soud před dnešním projednáváním Gershkovichova případu vyklizen kvůli bombové hrozbě.

Související

Koncertní síň u Moskvy v plamenech po teroristickém útoku. (22.3.2024)

Rusové už s terorem u Moskvy spojují i Američany a Brity

Navzdory slovům prezidenta Vladimira Putina, že páteční teroristický útok v koncertní síni u Moskvy spáchali islamisté, z Ruska nadále znějí hlasy o roli Ukrajiny v rámci celé tragédie. Podle ředitele tajné služby FSB Alexandra Bortnikova stojí za útokem kromě Kyjeva také Spojené státy americké a Velká Británie. 

Více souvisejících

FSB (ruská kontrarozvědka) Rusko novináři The Wall Street Journal

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy