Válečný zločin v praxi. Rusové oprášili nelidskou taktiku ze Sýrie, vraždí nevinné záchranáře

Rusové na Ukrajině používají nebezpečnou taktiku dvojitého úderu. Po prvotním zásahu cíle zaútočí znovu ve chvíli, kdy na místo přispěchají záchranáři, novináři či civilisté snažící se pomoci obětem prvotního výbuchu. Ruská armáda se tuto taktiku naučila už při bombardování syrských měst Aleppo a Idlib. Nikdy za ni nenesla zodpovědnost.

Ruský útok na město Pokrovsk v Doněcké oblasti ukázal nebezpečnou taktiku. Rakety v rozmezí čtyřiceti minut dvakrát zasáhly tutéž budovu. Jak upozornil server Kyiv Post, mnozí z mrtvých jsou záchranáři a policisté, kteří po prvním úderu dorazili na místo pomáhat lidem. 

Podobný případ se odehrál začátkem srpna v Chersonu na jihu Ukrajiny. Při prvním zásahu ruské rakety trefily katedrálu a trolejbus, v němž byli zraněni tři lidé. Druhý útok na stejné místo přišel ve chvíli, kdy na místě zasahovali pracovníci Státní záchranné služby, hasili požár nedaleké katedrály. „Byli zraněni čtyři pracovníci Státní záchranné služby. Všichni byli hospitalizováni a je jim poskytována nezbytná pomoc,“ uvedl ukrajinský resort vnitra bez dalšího upřesnění.

Rusové prokazatelně používají taktiku takzvaného dvojitého úderu. Na jedno místo se zaměří dva samostatné útoky, kdy druhý následuje jen v krátké době po prvním. Prostřednictvím prvního úderu dojde k zasažení cílové oblasti, druhý už je zaměřen na osoby, které po prvním útoku spěchají na místo – což jsou právě záchranáři, zdravotnický personál, novináři nebo náhodní kolemjdoucí, vyjmenovává server z ukrajinské metropole. 

Server Insider informoval o několika dvojitých úderech už v dubnu loňského roku. Tehdy byla po dvou měsících války zaznamenána řada takových útoků na druhé největší ukrajinské město Charkov.

V jednom případě druhý úder zasáhl místo, kde se už pohybovali pracovníci Červeného kříže, zdravotníci a ukrajinští vojáci. Měli jediný úkol – zachránit civilisty. Místo toho jich v ten den zemřelo hned pět. 

Totéž se stalo jen týden po invazi, když Rusové zasáhli dvěma střelami vládní budovu na charkovském Náměstí Svobody. „O několik minut později, když záchranáři přijeli hledat přeživší, zasáhla budovu druhá raketa,“ píše Insider. Právě při tomto útoku zahynulo nejméně deset lidí a desítky dalších byly zraněny. 

„Tyto zákeřné útoky jsou porušením mezinárodního práva,“ uvedla Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Rusové dělali totéž v Sýrii

Hned na začátku loňské invaze to potvrzovali experti pro stanici NPR. Většina ruských akcí na podporu syrské armády „si vyžádala vysoký počet mrtvých civilistů s cílem zlomit morálku lidí,“ nastínila vedoucí pracovnice a ředitelka programu řešení konfliktů z Middle East Institute Randa Slimová. 

„Myslím, že přesně to by chtěli udělat – hodlají postupovat extrémní silou, částečně proto, aby zlomili morálku ukrajinského lidu a pokusili se zabránit tomu, aby se proti nim společně zformoval jakýkoli organizovaný odpor,“ podotkla.

Během ostřelování syrského města Aleppo tak zemřelo až 440 lidí, včetně více než 90 dětí. „Letecké údery se často jevily jako bezohledně nerozlišující, záměrně se zaměřovaly na nejméně jedno zdravotnické zařízení a zahrnovaly použití nerozlišujících zbraní, jako je kazetová munice a zápalné zbraně,“ upozorňovala lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Stanice NPR článek zveřejnila na začátku března loňského roku právě ve chvíli, kdy se před Kyjevem táhnul desítky kilometrů dlouhý konvoj ruské techniky. „Je to neuvěřitelně škodlivé a vedlo to k nevýslovným civilním obětem, za které, upřímně řečeno, nikdy nečelili žádným důsledkům,“ připomněl hlavní analytik Mason Clark z Ústavu pro studium války (ISW).

Při bombardování města Idlib Rusové použili taktiku dvojího úderu znovu. Nálet zabil 43 lidí. Ve chvíli, kdy na místo spěchali záchranáři a civilisté na pomoc, přišel druhý úder, při kterém zahynuly další desítky lidí. 

Kreml si ale své dvojité údery na Ukrajině obhajoval tak, jak je mu přirozené. „Hrozba pochází od ukrajinských nacionalistů, kteří umísťují zbraně do obytných budov, aby využili civilní obyvatelstvo jako lidské štíty.“

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Ukrajina Sýrie Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy