Válka udeřila na Rusy: Žili jsme v krásném městě na hranici s Ukrajinou, teď je tu bolest, smrt a smutek

V posledních dnech dochází k hromadnému útěku obyvatel ruských pohraničních regionů, kteří čelí narůstajícímu ostřelování a útokům ze strany partyzánů či Ukrajiny. Během rozhovorů s novináři z The Moscow Times vyjádřili uprchlíci nejen zoufalství ohledně své budoucnosti, ale také silný hněv vůči vlastním úředníkům.

„Nemáme kam jít, nemáme pro co žít, nevíme, co nás čeká. Lidé v panice utíkají,“ řekla žena (Daria), která ve čtvrtek v krátké době opustila Shebekino, pohraniční město s asi 40 000 obyvateli.

"Je smutné, že jsme se rok a půl snažili oslovit úředníky a federální televizní kanály a říct jim, že naše město je ostřelováno a nejsme v bezpečí." 

Tisíce lidí opouští vesnice jako Šebekino v ruské oblasti Belgorod, což představuje největší vnitřní vysídlení Rusů za posledních 15 měsíců od okamžiku, kdy Kreml nařídil nesmyslnou úplnou invazi na Ukrajinu. Tento masový odchod je dalším způsobem, jak válka ovlivňuje běžné ruské občany a připojuje se tak k nedávným útokům bezpilotních letounů na Moskvu a "částečné" mobilizaci, které se odehrály v minulém roce.

Ruská oblast Belgorod se stala terčem útoků protikremelských jednotek, které se skládají z ruských občanů a provádějí přeshraniční nálety, pravděpodobně s podporou ukrajinských ozbrojených sil. Vedle ostřelování z ukrajinského území zde není zatím vyhlášena úplná evakuace pohraničních oblastí, ale místní úřady přepravily autobusy obyvatele žijící v blízkosti ukrajinské hranice mimo oblast bojů.

Někteří lidé však uprchli na vlastní pěst. Na sociálních sítích se objevuje mnoho zpráv od obyvatel, kteří hledají pomoc s dopravou, ubytováním nebo žádají o evakuaci starších členů rodiny.

Jedna žena z Shebekina, která se rozhodla odejít poté, co silná tlaková vlna vyrazila okna jejího domu, uvedla pro The Moscow Times, že nemůže kontaktovat oficiální nouzovou linku.

Za posledních 48 hodin není přesně znám celkový počet uprchlíků z pohraničních vesnic v regionu Belgorod. Nicméně guvernér Vjačeslav Gladkov ve své zprávě na Telegramu oznámil, že 2500 obyvatel Šebekina se nachází v dočasných úkrytech, včetně sportovní arény, ve městě Belgorod.

Přibližně 300 dětí bylo evakuováno ještě dále na východ do sousední Voroněžské oblasti.

Významné osobnosti v Rusku, včetně šéfredaktorky státního kanálu RT Margarity Simonyanové a mediální osobnosti a bývalé prezidentské kandidátky Ksenie Sobchakové, se přihlásily k tomu, že zaplatí za dočasné ubytování uprchlíků.

Gladkov také oznámil zřízení oficiálních nouzových linek, které mají poskytnout pomoc lidem potřebujícím evakuaci ze Šebekina a dalších okolních vesnic.

Rusové si stěžují, nedochází jim, že vše může ihned ukončit Putin

Někteří místní obyvatelé, kteří byli osloveni The Moscow Times, vyjádřili kritiku vůči úřadům za nedostatečnou ochranu regionu Belgorod a zvládání procesu evakuace.

"Ukrajinci se nezdráhají použít veškerou sílu, kterou mají! My tu jen sedíme a čekáme na útok! Proč nám protivzdušná obrana nefunguje?... Jak dlouho tohle potrvá? Může někdo poskytnout odpovědi?" napsala ve čtvrtek Nelly Klapchenova, obyvatelka Shebekina, ve svém příspěvku na sociální síti VKontakte.

Podle Gladkova byly v pátek během ostřelování u Šebekina zabity dvě ženy. Taktéž jednotka Legie Svoboda Ruska, která stojí za protikremskými invazemi, tvrdila, že se v okolí vesnice Novaja Tovolžanka vedou boje.

V předchozím dni došlo k ostřelování, při kterém bylo nejméně 12 lidí zraněno. Během tohoto útoku došlo také k požáru velké budovy v centru Šebekina.

Oblast Belgorod se nachází v jihozápadní části Ruska a hraničí s Ukrajinou. Je známá svou bohatou historií, malebnou krajinou a zemědělskou produkcí.

Belgorodská oblast je také strategicky důležitou oblastí z hlediska bezpečnosti a geopolitiky. Nachází se ve výbušné blízkosti ukrajinských hranic a v minulosti se stala dějištěm vojenských konfliktů, které trvají dodnes díky ruské invazi na Ukrajinu. V posledních dnech a týdnech se stala terčem invazních aktivit a ostřelování ze strany protikremelských jednotek, což způsobuje obavy a napětí v regionu, včetně evakuací. Místní obyvatelé čelí riziku a nejistotě z důsledků konfliktu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Belgorod Rusko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy