Válka na Ukrajině: Protiofenziva pokračuje, rakety Strom Shadow údajně zasáhly most na Krym

Pokračují tvrdé boje v rámci ofenzivních operací ozbrojených sil Ukrajiny proti Rusku. Šéf okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo informoval o poničení mostu mezi Krymem a jemu svěřeným regionem raketami Storm Shadow. Obě strany zveřejňují své dílčí úspěchy, zatímco nejtvrdší boje probíhají na pomezí Doněcké a Záporožské oblasti, zejména v okolí Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Mariinky.

Ukrajinské síly zřejmě poškodily most mezi Krymem a pevninou u Čongaru. Informoval o tom na telegramu šéf Ruskem dosazené okupační správy Chersonské oblasti. „Podle předběžných závěrů byly použity britské rakety Storm Shadow. Na mostech došlo k určitému poškození povrchu vozovky. Nejsou žádné lidské oběti,“ napsal. 

Saldo přiblížil, že komunikace mezi Chersonskou oblastí a Krymem nadále funguje a pro automobilovou dopravu byla dočasně zorganizována náhradní trasa. „Kyjevští teroristé chtějí zastrašit obyvatele Chersonu a zasít mezi obyvatelstvo paniku, ale to se jim nepodaří. Víme, jak mosty rychle opravit: průjezd vozidel bude obnoven v nejbližší době,“ zdůraznil. 

Při pokračování protiofenzívy včera Ukrajinci útočili minimálně na třech úsecích fronty. Boje probíhaly i v Luhanské oblasti asi 10 kilometrů jižně od Kreminny. Operace dále pokračují v oblasti západní hranice Doněcké a východní Záporožské oblasti na linii Vilne Pole-Makarivka, píše Institut pro studium války (ISW). 

Ofenzíva pokračuje u Orichivu, zatímco ruské síly podnikají protiútoky s cílem získat zpět dříve ztracené pozice. Ruské zdroje hovoří o pomalejším tempu ukrajinských ofenzivních operací v západní Doněcké i západní Záporožské oblasti ve srovnání s předchozími dny. 

Podle americké stanice CNN dílčí úspěchy zaznamenali i Rusové. Informovali o zničení techniky v oblasti výběžku Vremivka, což je epicentrum bojů na jihovýchodě země u hranic Doněcké a Záporožské oblasti. Těžké boje pokračují v okolí Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Mariinky. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už začátkem týdnem podotkl, že během protiofenzivy jeho jednotky neztratily žádné území. Přiznal, že ruské jednotky kladou tvrdý odpor. „Neztratili jsme žádnou pozici. Jen jsme některé osvobodili,“ dodal. 

CNN dnes ráno také připomněla, že na včerejší konferenci v Londýně více než 400 společnosti přislíbilo podporu obnovy válkou zničené ukrajinské ekonomiky. Evropská unie rovněž přijala 11. balíček sankcí proti Rusku. „Nový balíček zasadí Putinově válečné mašinerii další ránu zpřísněnými vývozními omezeními, která se zaměří na subjekty podporující Kreml,“ nastínila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině rakety Storm Shadow Armáda Ukrajina Ruská armáda Krym Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy