Válka na Ukrajině: Rusové se zlobí na Erdogana za vstřícnost ke Kyjevu, útočí na základnu obilné dohody

Ruské jednotky v úterý podnikly další sérií úderů bezpilotními letouny Šahíd 131 a 136 íránské výroby v několika částech válkou zmítané země. Ukrajinská protiofenzíva mezitím pokračuje zejména v okolí Bachmutu a v Záporožské oblasti. Rusové provedli dílčí protiútoky v Luhanské oblasti. 

Ústav pro studium války (ISW) hodnotí, že útok Šahídů byl pravděpodobně reakcí na summit NATO ve Vilniusu. Podle ukrajinského generálního štábu protivzdušná obrana sestřelila 26 z 28 vypuštěných strojů jen ve směru z Krasnodarského kraje v Ruské federaci. 

Drony byly namířené i na obilný terminál v Oděse. „Ruské síly se zaměřily na přístavní infrastrukturu, aby narušily dohodu o dodávkách obilí v Černomoří,“ zdůraznila mluvčí Jižního operačního velitelství ukrajinské armády Natalija Humeňuková. 

Dalším z faktorů může být podle ISW ruská snaha ukázat tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, že „jeho nedávné prohlášení o podpoře členství Ukrajiny v NATO a návratu pěti ukrajinských velitelů Azovstalu nezůstalo bez povšimnutí,“ hodnotí analytici ISW. 

„Ukrajinské síly od zahájení protiofenzívy dne 4. června ztratily 26 tisíc vojáků a 1 244 tanků a bojových vozidel pěchoty,“ uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Dále vyčíslil, že se ruské protivzdušné obraně údajně podařilo zachytit 176 raket ze systémů HIMARS a 27 střel s plochou dráhou letu Storm Shadow. 

ISW hodnotí, že se Šojgu zřejmě snaží ruské úspěchy z fronty nadsazovat ve světle nedávné vzpoury wagnerovců, a vykreslit tak ministerstvo obrany jako „efektivního manažera“. Jeho rétorika je navíc v rozporu s údajnými pokyny, které Kreml vydal k informování o „speciální vojenské operaci“, jak Moskva obnovenou agresi proti Ukrajině oficiálně nazývá. 

Vojenský bloger Rybar na telegramu informoval o dílčích úspěších ruské armády. Mělo se jí podařit zahájit ofenzívu a obsadit výšinu nedaleko města Svatove v Luhanské oblasti (asi 50 km severovýchodně od Lymanu, 130 km jihovýchodně od Charkova). „Všechny pokusy nepřítele o znovudobytí výšiny byly zmařeny soustředěnou dělostřeleckou palbu,“ napsal bloger. 

Potvrdil také, že se ukrajinským silám podařilo prorazit nedaleko Bachmutu. Protiofenzivní akce v okolí Bachmutu avizoval také mluvčí Východní skupiny ukrajinských vojsk Serhij Červatij. „Ukrajinské síly postupují na severovýchod od Bachmutu,“ doplnil. 

Analytický twitterový kanál Noelreports zveřejnil snímky zničení ruských jednotek při snaze o protiútok v okolí Berkhivky na sever od Bachmutu. „Rusové byli přišpendleni k zemi dělostřelectvem,“ dodává.

Co se týče Záporožské oblasti, tak tam Ukrajinci postoupili severovýchodně od již dobyté obce Rabotyne, asi 15 kilometrů od Orikhivu, což je původní místo začátku protiofenzívy. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina Ukrajina Oděsa, Ukrajina Rusko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy