Vítěz voleb zaskočil Nizozemce. Wilders oznámil, že premiérem nebude

Nizozemský krajně pravicový lídr Geert Wilders ve středu oznámil, že se nestane novým holandským premiérem i přes vítězství v loňských volbách. Na složení vlády nedokázal najít dostatečnou podporu ostatních stran v parlamentu.

"Předsedou vlády se můžu stát jen tehdy, pokud to podpoří všechny koaliční strany. To se nestalo," napsal Wilders v příspěvku na sociální síti. "Láska k mé zemi a voličům je větší a důležitější než mé vlastní postavení," dodal.

Oznámení lídra Strany svobody (PVV) přišlo v předvečer očekávané zprávy o výsledku koaličních jednání. Wilders na sociální síti uvedl, že chce "pravicový kabinet... méně azylu a imigrace." "Holanďané jsou na prvním místě," zdůraznil.

Wildersova PVV zvítězila v listopadových parlamentních volbách. Při sestavování vlády však nedokázala získat podporu dalších stran, protože nesouhlasili s vládním programem zaměřeným proti islámu a EU.

Geert Wilders je nizozemský politik a vůdčí postava v euroskeptickém a protiislámském hnutí v Nizozemsku. Narodil se 6. září 1963 v městě Venlo. Je zakladatelem a vůdcem Strany pro svobodu (Partij voor de Vrijheid - PVV), která je známá svým odmítáním multikulturalismu, silné kritikou islámu a podporou tvrdších opatření v oblasti imigrace a integrační politiky.

Wilders se stal významnou postavou nizozemské politiky počátkem 21. století, zejména díky svému ostře formulovanému postoji k islámu a muslimské imigraci. Byl zvolen poslancem nizozemského parlamentu a v letech 2010 a 2012 vedl PVV ke značnému úspěchu ve volbách. Je znám svým zaujetím pro svobodu projevu a kritiku politické korektnosti.

Wilders se také stal kontroverzní postavou kvůli svým výrokům o islámu a muslimských imigrantech, které mnozí kritizují jako xenofobní a diskriminační. Byl stíhán za projevy, které byly považovány za podněcování k nenávisti, ale soudy ho většinou osvobodily. Navzdory kontroverzím si udržuje vliv a popularitu mezi některými částmi nizozemské společnosti. 

Související

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Více souvisejících

Nizozemí Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy