Vyhrál populista a spojenec premiéra Fica, hodnotí světový tisk volby na Slovensku

Sobotní rozuzlení prezidentských voleb na Slovensku je tématem i pro zahraniční média. Podle americké agentury AP zvítězil blízký spojenec populistického premiéra Roberta Fica. BBC uvedla, že slovenským prezidentem byl zvolen populista s přátelským a shovívavým postojem vůči Rusku, který sdílí s premiérem Ficem.

Také americký list The New York Times (NYT) napsal, že ve volbách zvítězil proruský kandidát, který se staví proti poskytování vojenské a finanční pomoci Ukrajině, přičemž jeho výhru toto médium hodnotí jako posílení vazeb střední Evropy s Moskvou. Deník také uvádí, že i přes omezené pravomoci slovenského prezidenta byly volby obecně vnímány jako souboj mezi dvěma politickými tábory s výrazně odlišnými názory na Rusko.

Pellegriniho protikandidáta a exministra zahraničních věcí Ivana Korčoka popsal deník NYT jako věrného zastánce pomoci Ukrajině a kritika premiéra Fica. BBC popisuje poraženého Korčoka jako prozápadního politika.

Německá agentura DPA uvedla, že předvolební kampani dominovala témata spojená s válkou na sousední Ukrajině. Francouzská AFP napsala, že Fico zpochybnil suverenitu této země a vyzýval k míru s Ruskem. Připomněla také, že Pellegrini před druhým kolem voleb řekl, že slovenští politici se dělí na ty, kteří chtějí ve válce pokračovat, a ty, co se zasazují za mírová jednání, přičemž sám sebe zařadil do té druhé kategorie.

Deník NYT připomněl, že Pellegrini označoval Korčoka v kampani za válečného štváče, který chce na Ukrajinu poslat slovenské vojáky. List přitom podotýká, že slovenský prezident takovou pravomoc ani nemá a navíc Korčok tato vyjádření popíral.

Vítězstvím Pellegriniho podle NYT bude moci premiér Fico prosazovat svou politickou agendu bez zásahů ze strany prezidenta, což tento deník hodnotí jako výraznou změnu oproti působení dosluhující prezidentky Zuzany Čaputové. Tu popsal jako prozápadní liberálku, která využívala své omezené prezidentské kompetence k tomu, aby se zasazovala proti Ficovu příklonu k Rusku či jeho snahám omezit možnosti soudnictví stíhat korupci.

Podle agentury AP se kritici slovenské vlády podporované Pellegrinim obávají, že Slovensko pod vedením Fica opustí své prozápadní kurz a bude v tomto směru následovat Maďarsko vedené tamním populistickým premiérem Viktorem Orbánem.

BBC uvedla, že Slovensko bylo před nástupem Fica jedním z nejvěrnějších spojenců Ukrajiny. Stanice dodává, že když Pellegrini na postu prezidenta nahradí Čaputovou, Ukrajina tím definitivně ztratí podpůrný hlas v této členské zemi EU a NATO.

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Peter Pellegrini Robert Fico Ivan Korčok Slovensko Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy