Z Náhorního Karabachu prchlo až 47 tisíc lidí. Státy se snaží poskytnout Arménům humanitární pomoc

Z Náhorního Karabachu prchlo až 47 tisíc etnických Arménů, tedy více než třetina obyvatel enklávy. Západní země a humanitární organizace v tuto chvíli usilují o možnost poslat lidem postiženým krátkou válkou pomoc. Miliony eur v humanitární pomoci avizoval Berlín, Washington i Brusel. 

Informace od arménské vlády v Jerevanu potvrdil server RFE/RL. „Z nich asi 22 800 již bylo oficiálně zaregistrováno,“ informovala mluvčí arménské vlády Nazeli Baghdasarianová. 

Ázerbájdžán ho obsadil minulý týden po velice rychlé válce. Území je sice uznáno jako součást Ázerbájdžánu, ale spravovali ho etničtí Arméni. Odtud pramenila podpora nejen Arménie, ale i Ruské federace. Válka bez zapojení ruských mírových jednotek stála život až dvě stovky Arménů a několik desítek ázerbájdžánských vojáků. 

Vláda v Baku byla ve středu už konkrétnější a vyčíslila počet svých mrtvých vojáků na 192. „Dalších 511 vojáků bylo v průběhu operace zraněno,“ upřesnil tamní resort zahraničí. 

Zatímco Baku slíbilo arménským obyvatelům poklidný odchod, řada z nich umírá. Jak shrnula britská stanice BBC, v pondělí zabil mohutný výbuch paliva 68 z nich, dalších 300 bylo zraněno a více než stovka se pohřešuje. Vyšetřování zatím žádnou konkrétní příčinu výbuchu nezjistilo. Arméni umírali právě ve chvíli, kdy si na útěku doplňovali palivo do aut. 

Ombudsman Náhorního Karabachu Gegham Stepanian potvrdil počet 68 mrtvých s tím, že předešlé zprávy o 125 obětech byly nepravdivé. „Zatím bylo identifikováno pouze 21 obětí,“ připustil Stepanian. 

Ázerbájdžánská pohraniční stráž jim také odchod neulehčuje, podrobuje etnické Armény velice přísným kontrolám. Před přechody se momentálně nacházejí kolony stovek aut. Baku uvádí, že hledá podezřelé z válečných zločinů. „Země hodlá uplatnit amnestii pro arménské bojovníky, kteří složili zbraně v Karabachu. Ale ti, kteří se během karabašských válek dopustili válečných zločinů, nám musí být vydáni,“ zdůraznil nejmenovaný zdroj blízký ázerbájdžánské vládě. 

Mezinárodní scéna v tuto chvíli usiluje o vstup humanitárních jednotek. „Rozhodla jsem se opět výrazně zvýšit humanitární pomoc a navýšit naše dotační finanční programy pro Mezinárodní výbor Červeného kříže ze 2 na 5 milionů eur,“ uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. 

Zapojuje se rovněž Washington. „Je naprosto zásadní, aby nezávislým pozorovatelům a humanitárním organizacím byl umožněn přístup k lidem v Karabachu,“ zdůraznila nejvyšší představitelka americké Agentury pro mezinárodní rozvoj Samantha Powerová. Agentura poskytne Jerevanu balíček humanitární pomoci ve výši 11,5 milionu dolarů. 

Evropská unie se zapojuje také a zvyšuje pomoc o 5 milionů eur. Blok v prohlášení zdůraznil, že „je potřeba zachovat transparentnost a přístup pro mezinárodní humanitární a lidskoprávní skupiny“.

Související

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 
Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

Více souvisejících

Náhorní Karabach ázerbájdžánská armáda ázerbájdžán arménie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy