Žádný alkohol, omezená svoboda a potlačování práv. Začalo kontroverzní fotbalové MS v Kataru

V Kataru dnes odstartovalo dlouho očekávané fotbalové mistrovství světa. Populární šampionát ale budí kontroverze už 12 let, od chvíle, kdy byl turnaj zemi přidělen. Lidskoprávní otázky v zemi vzaly za své, Katar potírá homosexualitu a potlačuje práva žen, potírá politickou svobodu a zakazuje alkohol na stadionech. A to dokonce jen pár dní před zahájením samotného mistrovství.

Ačkoliv si ještě před pár týdny katarský emír Tamim bin Hamad Sání a prezident Miloš Zeman v Praze notovali, ve skutečnosti je emirát v jihozápadní části Perského zálivu zemí, kde nad lidskoprávními otázkami visí velký vykřičník. Přesto mu byl za podivných okolností před 12 lety přidělen statut pořadatelské země mistrovství světa v fotbale.

Že to byla chyba přiznal i bývalý předseda FIFA Sepp Blatter, který to uvedl v rozhovoru pro švýcarský deník Tages-Anzeiger. Zvolení Kataru bylo kritizováno už před 12 lety, kdy k němu došlo, a objevila se taky obvinění z korupce při volbě. Prokázána ale nebyla.

Katar se proto mohl zhostit role pořadatele a s předstihem se na ni připravit. To vše za podivných okolností. Do země přijížděli dělníci z celého světa, aby vybudovali sedm stadionů, hotely a infrastrukturu. Podle Amnesty International a Human Rights Watch (HRW) ale byli pracovníci vykořisťováni a nebylo jim ani umožněno odejít ze zaměstnání.

Na stavbách budovaných pro mistrovství se podílelo na 30 tisíc dělníků, jak ale upozornil server Guardian, řada stavitelů se ze země už nevrátila. Od roku 2010 tam zahynulo více než 6500 zahraničních dělníků, z velké části kvůli vysokým teplotám. Katar toto zjištění popírá.

Co ale popřít nemůže je omezování svobod, a to jak osobních, tak politických. V zemi jsou zakázané politické strany i odbory, nesmí se pořádat stávky a povolené nejsou ani organizace například na ochranu lidských práv. A ta jsou zde potlačována také.

Například homosexuální vztahy jsou v Kataru zakázané a přísně trestané. Je také dohlíženo na to, jak se občané oblékají, či jestli si na veřejnosti projevují vzájemnou náklonnost. Ženy pak nemají svobodu téměř žádnou. Jak nedávno upozornila HRW, bez svolení mužů nemohou prakticky nic.

Nejen, že mají výrazně omezená rozhodovací práva, a to nejen v případě své osoby, ale i svých dětí, ale nemohou například ani svobodně cestovat některými dopravními prostředky či se vdát. Mužské svolení pak potřebují i na získání určité lékařské péče či vzdělání. V neposlední řadě pak jejich plat ani zdaleka nedosahuje výše toho mužského.

Kontroverze Kataru se ale promítá i do dalších oblastí. Místní lidé například nesmí pít alkohol, přičemž se tento zákaz neměl vztahovat na turisty, kterých do země kvůli mistrovství přijede více než jeden milion. Pro ně původně mělo být nachystáno pivo značky Budweiser, a to před zápasy i po nich. Pouhé dva dny před začátkem mistrovství ale Katar oznámil, že povolení konzumovat alkohol na stadionech ruší.

Podle prohlášení organizace FIFA tak bude alkohol dostupný, ale ve fanouškovských zónách na vyhrazených místech, které se nacházejí mimo stadiony. FIFA podle CNN dodala, že na stadionech bude nadále k zakoupení pouze nealkoholické pivo.

To se pochopitelně nelíbí jak fanouškům, tak i samotému Budweiseru, který fotbalové šampionáty sponzoruje částkou ve výši zhruba 75 miliony dolarů. Není proto divu, že se na jeho twitterovém účtu objevilo krátce po oznámení zákazu prohlášení stručné prohlášení znějící: "No, tak toto je nepříjemné..." Krátce na to byl tweet odstraněn.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Katar Budweiser

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy