Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že po zadržení je izraelská armáda mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Lazzarini požaduje v této souvislosti nezávislé vyšetřování. Je také podle něj třeba, aby někdo nesl odpovědnost za "očividné porušení chráněného statusu humanitárních pracovníků, operací a zařízení určeného mezinárodním právem".

"Jinak vznikne nebezpečný precedens a bude ohrožena humanitární činnost po celém světě," uvedl Lazzarini v Radě bezpečnosti OSN.

Podle Lazzariniho čelí UNRWA obrovskému tlaku, přičemž probíhá také kampaň na ukončení činnosti této agentury OSN. Lazzarini uvedl, že výzvy k zavření UNRWA nesouvisí s dodržováním humanitárních zásad. Jejich cílem je podle něj místo toho "skoncovat s postavením uprchlíků u milionů Palestinců".

Lazzarini ve čtvrtečním prohlášení varoval, že případné odstavení UNRWA by mělo "trvalé následky". "V krátkodobém horizontu by se prohloubila humanitární krize v Pásmu Gazy a urychlil by se nástup hladomoru. V dlouhodobém horizontu by byl ohrožen přechod od příměří ke 'dni poté' tím, že by traumatizované obyvatelstvo přišlo o základní služby," uvedl.

Zároveň poukázal na to, že by bylo ohroženo i vzdělání palestinských dětí, a tím by byla "odsouzena k zoufalství" celá generace, což by jen podpořilo hněv a nekonečný koloběh násilí. Lazzarini proto vyzval členy Rady bezpečnosti OSN, aby chránili úlohu UNRWA.

UNRWA na konci března uvedla, že Izrael jí definitivně zakázal dodávat pomoc na sever Pásma Gazy, kde je nejvyšší hrozba hladomoru.

"Izraelské úřady informovaly OSN, že už nebudou schvalovat žádné potravinové konvoje UNRWA na sever (Pásma Gazy). Je to nehorázné a záměrně se tím brání pomoci při záchraně životů během člověkem způsobeného hladomoru. Toto omezení musí být zrušeno," napsal ředitel UNRWA Philippe Lazzarini v příspěvku na sociální síti X.

Mluvčí UNRWA Juliette Toumová sdělila, že rozhodnutí o zastavení dodávek humanitární pomoci agentury OSN do severní části palestinské enklávy bylo oznámeno v neděli bez uvedení důvodu. Izrael zatím k uvedenému prohlášení nepodal žádné stanovisko.

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths označil UNRWA za "srdce humanitární pomoci v Gaze" a zdůraznil v neděli, že rozhodnutí blokovat potravinové konvoje do severní části Pásma Gazy pouze přibližuje tisíce lidí hladomoru. Dodal: "Toto rozhodnutí musí být zrušeno."

UNRWA čelí obviněním Izraele, že 12 z 30 000 zaměstnanců se podílelo na útocích Hamásu dne 7. října 2023. OSN propustila zmíněné zaměstnance a zahájila interní i mezinárodní vyšetřování této situace.

Poslední hodnocení potravinové bezpečnosti, prováděné pod záštitou OSN, nedávno varovalo, že polovina populace Pásma Gazy trpí "katastrofálním" hladem. Pokud nedojde k okamžitému zásahu, do května by sever Pásma Gazy mohl čelit hladomoru.

Izrael ale v úterý zpochybnil tvrzení Spojených států, OSN a více humanitárních organizací, že obyvatelstvu palestinského Pásma Gazy hrozí hladomor.

Mluvčí izraelského Úřadu pro koordinaci vládních aktivit na (palestinských) územích (COGAT) pro zpravodajský server The Times of Israel (TOI) uvedl, že hlavním problémem není nedostatek humanitární pomoci, ale spíše její distribuce v Pásmu Gazy.

Dodal, že Izrael činí veškeré úsilí, aby do Pásma Gazy dopravil co největší množství pomoci, a že nebyl stanoven "absolutní limit na množství pomoci" pro Gazu.

Izrael se snaží diverzifikovat způsoby, jakými pomoc do Pásma Gazy doručuje, včetně námořního koridoru z Kypru, shazování pomocí vrtulníků či letadel a konvojů aut přes průchod u kibuce Be'eri, nacházejícího se v blízkosti severního okraje Pásma Gazy.

Mluvčí také informoval, že Izrael je schopen na průchodech v Kerem Šalom a Nicana kontrolovat 44 kamionů za hodinu, což je mnohem více než množství, které se následně rozdistribuuje v Pásmu Gazy.

Mluvčí COGAT reagoval na prohlášení vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka. Upozornil, že vážná omezení dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy v kombinaci s vojenskou ofenzívou izraelské armády by mohla být považována za válečný zločin. Posuzovat by to měly mezinárodní soudy, tvrdí Türk.

"Rozsah pokračujících izraelských omezení pro vstup pomoci do Gazy spolu se způsobem, jakým pokračuje v nepřátelských akcích, se může rovnat používání hladu jako válečné metody, což je válečný zločin," uvedl Türk.

Výsledky aktualizovaného hodnocení integrované klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC) přitom naznačují nejhorší možný vývoj pro Pásmo Gazy, míní Evropská komise (EK) s odkazem na společné prohlášení šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella a eurokomisaře pro krizový management Janeze Lenarčiče. 

Po pěti měsících krize v Pásmu Gazy je 100 procent lidí vystaveno potravinové nejistotě, upozornili Borrell a Lenarčič. Na severu čelí hrozícímu hladomoru 70 procent lidí a ve střední a jižní části je polovina obyvatelstva vystavena potravinové nejistotě. Podle předpokladů IPC se situace zanedlouho rychle zhorší a hladomor pravděpodobně zasáhne i jih Pásma Gazy.

"Tohle je bezprecedentní. Žádná analýza IPC nikdy nikde na světě nezaznamenala takovou úroveň potravinové nejistoty. Úroveň akutní podvýživy od poslední zprávy stoupá alarmujícím tempem a už nyní jsme svědky úmrtí dětí v důsledku hladovění," uvádí se ve společné zprávě .

Oba představitelé EK zdůraznili, že hlad nelze použít jako "válečnou zbraň" . Podle nich jde o katastrofu způsobenou člověkem. "V důsledku konfliktu už zemřelo více než 30.000 lidí, velkou část z nich tvoří děti, a počet obětí může rapidně vzrůst v důsledku hladu nebo nemocí. Je naprosto nezbytné jednat," uvedli Borrell a Lenarčič.

Související

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

Více souvisejících

Izrael Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 33 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 7 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 7 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 7 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy