Zelenskyj děkoval za pomoc v rakouském parlamentu, část poslanců opustila sál

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prostřednictvím videokonference promluvil v rakouském parlamentu a poděkoval Vídni za pomoc, kterou poskytuje Ukrajině i uprchlíkům před válkou. Napsala o tom agentura APA.

Poslanci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) při Zelenského projevu opustili na protest sál. Už předtím ohlásili, že vystoupení ukrajinského prezidenta nepodporují, protože ctí rakouskou neutralitu.

Předseda rakouské Národní rady Wolfgang Sobotka na úvod zasedání řekl, že Rakušané považují politickou, finanční a humanitární podporu Ukrajině za významnou věc a že Vídeň už poskytla pomoc ve výši 129 milionů eur (asi tři miliardy korun) a přijala skoro 100.000 ukrajinských uprchlíků. Zbraně ukrajinské armádě Rakousko nedodává s poukazem na svou neutralitu. "Oficiálně je Rakousko vojensky neutrální, politicky ale nikoli," řekl Sobotka.

Rakousko svou vojenskou neutralitu deklarovalo v roce 1955. Jednalo se o podmínku Moskvy pro znovuobnovení rakouské suverenity po druhé světové válce v témže roce. Neutralita je přímo zakotvena v rakouské ústavě a je součástí poválečné identity země.

Rakouskou neutralitu ve své řeči zmínil i Zelenskyj, který zdůraznil, že je potřeba "nezůstat neutrální tváří v tvář zlu". "Jde o to, aby člověk vždycky zůstal člověkem," řekl. "Když se na vás obracíme s prosbou o podporu, tak žádáme o to, abyste pomohli chránit lidské životy," dodal.

Rakousko je jednou z posledních evropských zemí, kde Zelenskyj vystoupil s projevem v parlamentu, napsala agentura APA. Poslanci z protiimigrační strany FPÖ už předem ohlásili, že budou proti vystoupení Zelenského protestovat. Při Sobotkově projevu se nepřidali k potlesku, a když začal mluvit Zelenskyj, opustili sál. Na místech přitom nechali plakátky s hesly "místo pro mír" a "místo pro neutralitu".

"Je smutné, že FPÖ je jedinou stranou v parlamentu, která bere naši trvalou neutralitu vážně, a tím podporuje mír," uvedl tento týden v prohlášení šéf svobodných Herbert Kickl.

Vládní strany i opozice demonstrativní akci FPÖ kritizovali. "Kickl je solidární s Putinem, my s Ukrajinou," uvedl mluvčí vládních lidovců (ÖVP) pro zahraničněpolitické otázky Reinhold Lopatka.

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Rakouský parlament Rakousko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy