Vznik Nového hradu u Adamova potvrzuje, že chybami se člověk učí

Nedaleko obce Olomoučany v okrese Adamov leží zříceniny dvou hradů. Zatímco Nový hrad se v nedávné minulosti dočkal obnovy, ze Starého hradu dodnes zůstaly jen nevelké ruiny. Nejinak tomu bylo v 15. století, kdy se noví majitelé panství po zkušenosti z minulosti, rozhodli opustit polorozbořený Starý hrad a v místech, odkud byl dobýván, postavit hrad nový.

Dnes Starý hrad byl v dobách svého vzniku nazýván jako Nový hrad. Byl vystavěn snad někdy v průběhu 2. poloviny 14. století. Poprvé je zmiňován v roce 1381. Sloužil především k ostraze významné cesty z Brna blanenským údolím. Jeho historie však nebyla příliš dlouhá.

Jedním z majitelů byl i moravský markrabě Jošt, který hrad roku 1411 zastavil Vaňkovi Černohorskému z Boskovic. Ten za husitských válek stál nejprve na straně císaře Zikmunda, ale později se stal přívržencem husitů. Proto byl v roce 1423 jeho hrad dobyt vojskem biskupa Jana Železného.

Hrad byl ale následně obnoven a sloužil svému poslání až do časů krále Jiřího z Poděbrad. Ten ponechal hrad v zástavě pro svůj rod a využíval jej jako pevnou oporu na území Moravy proti vzdorokráli Matyášovi Korvínovi. Hrad tak měl během nadcházejících česko-uherských válek opět osvědčit svou obrannou funkci.

Bohužel byl hrad postaven poněkud nevýhodně, což odpovídá době jeho vzniku v poklidných karlovských dobách. Možnost hrad hermeticky odříznout od okolí a odstřelovat jej, se nakonec hradu stalo osudné. Počátkem roku 1470 byl dobyt a rozbořen vojskem uherského krále Matyáše Korvína. Předcházelo tomu obléhání hradu, k němuž uherské vojsko v okolí vystavělo šest opevněných stanovišť. O tom, že se jednalo o dlouhodobější a důkladné obléhání svědčí fakt, že vojenská stanoviště, respektive bašty, byly vybaveny i náročnějšími budovami, přičemž některé z nich byly dokonce vytápěny kachlovými kameny.

Hrad zřejmě nebyl zcela obnoven, pokud vůbec. Noví majitelé panství se již poučili z dřívějších chyb a rozhodli se vybudovat své sídlo jinde. Konkrétně využili jedno z nepřátelských stanovišť. Původní hrad v troskách se začal nazývat jako Starý a byl využit jako zdroj stavebního materiálu. Do roku 1493 nově vybudovaný hrad, nazývaný dnes jako Nový hrad u Adamova, převzal jeho roli.

Jedná se o poměrně názornou ukázku reflexe hradních pánů v období po poděbradských a česko-uherských válkách, kteří začali reagovat na progres v dobývacích technikách. V místech, kde stála nepřátelská ležení, nově často vznikala předsunutá opevnění, jako tomu bylo například na hradech Český Šternberk či Vimperk. V případě Nového hradu u Adamova byli jeho majitele ještě razantnější.

Zakladatelé Nového hradu, kterými byli Černohorští z Boskovic, vlastnili hrad až do 16. století. V roce 1562 vydal český král Ferdinand I. Habsburský rozhodnutí, že hrad, který dosud dávali králové do zástavy, Černohorským prodá. Ovšem v roce 1597 vymřel rod po meči a panství vyženil Maxmilián z Lichtenštejna, který si vzal za manželku Kateřinu Černohorskou.

Když v roce 1643 táhli kolem hradu poprvé Švédové, o dobytí hradu se ani nepokusili, ač hrad skýtal množství majetku. Avšak roku 1645, kdy došlo ke švédskému obléhání Brna, byl hrad lstí přepaden a téměř bez boje obsazen. Podle pověsti nebyla hlídka hradu příliš obezřetná, v otevřené bráně hrála kostky, a tak měli Švédové usnadněnou úlohu. Jiná pověst vypráví o zradě olomučanského občana, který zradil ostrahu hradu a zavolal si o otevření brány.

Díky své poloze však hrad nebyl ani později opuštěn či zbořen. Vzhledem k tureckému nebezpečí byl naopak alespoň částečně opravován. Ještě koncem 17. století sloužil jako obydlí pro myslivce. V roce 1703 proběhla další oprava z důvodu hrozícího nebezpečí ze strany povstalců.

Novou kapitolou pro Nový hrad bylo 19. století a s ním spojené období romantismu. Konkrétně v letech 1805–1807 došlo k romantické přestavbě hradu, během které byla postavena vysoká věž. Hrad se tak stal součástí Vranovsko-křtinského lichtenštejnského areálu. Když se však v letech 1843–1848 stavěla železniční dráha z Brna do České Třebové a razil se Novohradský tunel, byla tato věž kvůli obavám, že se při otřesech z železniční trati zřítí, snížena.

V roce 1920 se po první pozemkové reformě stal hrad majetkem státu. Přešel do vlastnictví Školního lesního podniku Křtiny a ještě v 50. letech 20. století zde byl výletní hostinec. Poté byl ponechán svému osudu a chátral, byť byl od roku 1964 chráněn jako kulturní památka. Počátkem 80. let se jeho záchrany ujali nadšenci, kteří hrad pod hlavičkou Českého svazu ochránců přírody převzali v roce 1990. Hrad je dnes opravený a veřejnosti přístupný.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky historie architektura středověk cestování

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy