Znáte ruské hrady? Kreml není pouze v Moskvě

Když se řekne hrad a Rusko, většina si představí pouze slavný Moskevský kreml, kterému se často říká prostě jenom Kreml. Toto slovo však obecně označuje ruské městské pevnosti, které často ohromí překrásnou architekturou. Slyšeli jste o některém z těchto ruských hradů?

Hrad svatého Michala

Tento hrad byl postaven v průběhu 18. století a je známý taky pod názvy Mikhailovský hrad či Strojírenský hrad (v originále инженерный замок). Jako sídlo jej využíval car Pavel I. Ruský. Z architektonického hlediska je zajímavý především tím, že každá z jeho stran je unikátní a liší se od těch ostatních. Jeho stavitelé byli ovlivněni francouzským klasicismem, italskou renesancí a gotikou.

Pevnost Ivangorod

Ivangorod je jeden z mála středověkých hradů v Rusku a vznikl v pozdní části 15. století. Největší kouzlo této stavby spočívá v nádherné scenérii, za kterou vděčí především řece Narvě. Účelem této pevnosti byla ochrana přístupu k moři.

Gdovský kreml

Tento hrad je už bohužel zříceninou. Stojí poblíž města Gdov, hned vedle řeky Gdovka. Pevnost byla postavena již ve 14. století, původně ze dřeva a hlíny. Na počátku 18. století pak prošla přestavbou. V průběhu svého života čelila mnoha útokům a obléhání.

Pevnost Izborsk

Izborsk je jedna z vůbec nejstarších pevností v západním Rusku. Podle většiny odhadů existuje již od 6. století. Později však byla zničena Řádem mečových bratří (Fratres militiae Christi) a nejstarší budova, která zde v současnosti stojí, pochází z roku 1330. Touto budovou je tzv Cibulová věž.

Hrad Koporje/Koporský kreml

Pevnost postavená původně ze dřeva ve 13. století byla zničena pouhý rok po svém dokončen. Na druhý pokus vznikl kamenný hrad, který stojí dodnes a je jednou z nejobdivuhodnějších středověkých zřícenin v Rusku.

Kolomenský kreml

Tento kreml je obrovský. Byl vztyčen v 16. století a obsahuje širokou paletu různých budov a to včetně věží, kostelů a klášterů. Původně měl 17 věží a dochovalo se jich k dnešnímu dni 7, za což si ale můžou sami Rusové.

Na přelomu 18. a 19. století ho začali místní obyvatelé rozebírat na materiál, podobně jako se to stalo jiným hradům v Rusku i u nás. Kompletní destrukci zabránila až autorita cara Mikuláše I., který destrukci pevnosti zakázal.

Moskevský kreml

Nejslavnější ze všech a bývá často znám pouze jako Kreml. Všichni vědí, kterým směrem obrátit hlavu, když se toto jméno vysloví. Stalo se také synonymem pro ruskou hlavu státu, která si jej zvolila za své sídlo. Obsahuje pět paláců, čtyři katedrál a zdi s věžemi, které obíhají celý areál

.Je to největší stále aktivní pevnost v Evropě. Až do konce 19. století byl Kreml natřený na bílo, aby se lépe zachovaly cihly, ze kterých je postaven. 

Kazaňský kreml

Jak sám název napovídá, tato překrásná stavba z bílého pískovce se nachází v Kazani. Od roku 2000 patří do seznamu světových dědictví UNESCO. Obsahuje mnoho starých budov, z nichž některé vznikly už v 16. století.

Suzdalský kreml

Tento budova je poblíž ruského města Suzdal a považuje se za jeho nejstarší součásti, byla postavena už v 10. století. Od roku 1992 také patří do světového dědictví UNESCO. Původní účel pevnosti v průběhu času stavba opustila a stala se především náboženským centrem obce.

Klášter Nilov

Poslední z našeho seznamu je klášter Nilov, který byl založen v roce 1594 na ostrově Stolobny. Místu dominuje překrásná architektura ve stylu neoklasicismu. Většina budov pochází z 18. a 19. století, ale základy těch nejstarších byly položeny už v 17. století. Tento klášter byl jeden z nejbohatších a největších klášterů v celé ruské říši. 

Ruské hrady hrady a zámky historie Rusko architektura

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy