Andorra změnila image: Z daňového ráje se stala rájem lyžařů

Soldeu - O Andoře se doposud hovořilo především kvůli pochybným obchodům s nezdaněným alkoholem a cigaretami, nebo jako o dřívějším daňovém ráji. Nyní je toto knížectví v Pyrenejích rájem především pro lyžaře.

Až do roku 2010 byla Andorra na šedém seznamu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Po výrazných investicích se dnes tento státeček pěkně vyjímá na světové mapě lyžování. V příštím roce bude dokonce hostit finále světového poháru v alpském lyžování. To bude v Pyrenejích úplně poprvé.

Když vystoupíte z lanovky v Soldeu, je to tam jako na Babylonské věži: na necelých 80.000 obyvatel připadá 2,5 milionu lyžařů ročně, z toho přes 1,7 milionu v oblasti Grandvalira, jejíž součástí je i Soldeu. Podle údajů z minulé sezony tam nejvíce jezdí Španělé, kteří tvoří 51,4 procenta lyžařů v Grandvaliře. Za nimi následují Francouzi (13,1 procenta), Britové (11,5 procenta) či Rusové (5,2 procenta).

"Prostor pro lyžování je tu obrovský. Lyžoval jsem ve francouzských Pyrenejích, ale tady za celý den nikdy nejedete po stejné dráze," řekl agentuře AFP Francouz David Ribot.

Grandvalira je se svými 210 kilometry lyžařských drah největším střediskem v Pyrenejích, před Baqueirou ve španělských Pyrenejích, která má 150 kilometrů, nebo Grand Tourmalet se 100 kilometry ve francouzských Pyrenejích.

Středisko se zrodilo v roce 2003 spojením Soldeu-El Tarter a Pas de la Case-Grau Roig a je svědectvím toho, jak si země uvědomuje význam "bílého zlata" pro svou ekonomickou budoucnost.

"Až do konce 80. let byl základem andorrské ekonomiky obchod s produkty, které Španělé doma nedostali. Ale jakmile k nim už měli přístup, andorrská ekonomika se smrskla. Co zbylo? Sníh," vysvětluje ředitel střediska Soldeu, Francouz Henri Barbier.

"Andorra vynaložila mnoho úsilí, aby se lyžování stalo jedním z jejích pilířů. V posledních letech jsme hodně investovali do reklamy, stáváme se známými v celé Evropě, ve Francii, ve Španělsku, ale i ve Velké Británii, Německu a stále více v Rusku," uvádí andorrský ministr turistiky Francesc Camp. "A tato strategie se vyplatila. Turistika tvoří 25 procent hrubého národního produktu, je důležitější než finance. A jde hlavně o zimní turistiku," dodává.

Související

Andorra

Andorra přitahuje influencery a youtubery, může konkurovat Dubaji

Influenceři, youtubeři či hráči elektronických sportů: Andorra láká díky svému výhodnému daňovému systému a příznivým životním podmínkám lidi, kteří si vydělávají aktivitami na internetu. Cílem tohoto malého knížectví v Pyrenejích je stát se místem, kde se daří internetovým profesím, napsala agentura AFP.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid: Česko je už druhé na světě v poměrném počtu zemřelých za týden

V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 210.000 lidí a zemřelo 1739 lidí. Nejvyšší denní nárůst, o 100 zemřelých, přibyl do statistik toto pondělí, ve středu přibylo 14.968 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie.

Více souvisejících

Andorra Lyžování cestování lyžařské areály

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy