Nejstarší hrad, kde dosud někdo bydlí? Windsor šlape na paty Pražskému hradu

Jméno Windsor nese britský královský rod o něco málo více než sto let, ale vždy tomu tak nebylo. Rod se přejmenoval podle majestátního sídelního hradu na západ od Londýna kvůli anti-germanismu převládajícímu v Anglii v době první světové války. Dnes si majestátní zdi hradu prohlíží turisté a princ Harry zde měl ostře sledovanou a zatím poslední královskou svatbu.

Nepříjemnosti s nevhodným příjmením

Hrad Windsor je starobylé sídlo, ovšem toto jméno převzala britská královská rodina relativně nedávno souhrou historických okolností. Původní název rodu byl Saxe-Coburg Gotha a pocházel z Německa. Z pohledu britského nacionalismu nebylo zrovna ideální, aby britský královský rod nesl německé příjmení. Situace se vyhrotila v době první světové války, kdy samozřejmě převládal značný odpor k nepřátelskému Německu, a tak se britský král Jiří V. vzdal všech nároků na majetky na německém území, stejně jako se vzdal původního příjmení a přijal jméno podle sídla ve Windsoru. I když dodnes se rod jmenuje oficiálně Windsor, v celé věci je ještě jeden malý háček.

Přestože členové královské rodiny se příjmením neprezentuji, čas od času někde své příjmení uvést musí. Od roku 1960 následníci trůnu používají příjmení Mountbatten-Windsor.  V dokumentech poslední královské svatby je tak například pojmenován i princ Harry. Jméno bylo upraveno podle manžela královny Alžběty Filipa, vévody z Edinburghu.

S královskou svatbou to není vždy jednoduché

S jednou svatbou souvisí i tato druhá úprava královského příjmení. Zatímco Harryho svatba s americkou herečkou Meghan Markle, která se odehrála právě na Windsoru, vzbudila jen velký zájem bulváru, svatba jeho prastrýce tehdejšího krále Edwarda VIII. vzbudila mnohem větší povyk. Kvůli svatbě rovněž s americkou herečkou, ještě k tomu rozvedenou, musel rezignovat ze své funkce. Právě tak se dostal na trůn jeho mladší bratr a otec dnešní královny Alžběty. Nadále byl bývalý král znám jen jako vévoda z Windsoru a všichni jeho potomci měli být vyčlenění z královského následnictví.

Nejstarší hrad, kde pořád ještě někdo bydlí

Je patrné, že se jménem Windsor se pojí řada rodinných turbulenci, ale co samotný hrad, který jméno královské rodině propůjčil? V globálním srovnání si nevede špatně. Windsor je nejdéle osídleným hradem a druhým největším hradním komplexem v Evropě. Druhé místo má samozřejmě těsně za Pražským hradem. Byl založen Vilémem Dobyvatelem v 11. století, jeho historie tudíž dalece přesahuje 900 let a navazuje na poslední úspěšnou invazi na britské ostrovy provedenou roku 1066 právě normanským vévodou Vilémem, kterému se před tímto vojenským úspěchem říkalo Vilém Bastard.

Hrobka krutého krále a domeček pro panenky

Dnes hrad Windsor s vojenskými záležitostmi pochopitelně nemá nic společného. Královna Alžběta II. dnes uděluje pozvání na Windsor jako speciální poctu. Dvakrát ročně se zde odehrávají výjimečné ceremonie. Jedna na Velikonoce a druhá na podzim, kdy se zde v kapli sv. Jiří uděluje Podvazkový řád, jedno z nejtradičnějších a nejvýznamnějších britských ocenění.

K největším atrakcím v rámci návštěvy celoročně otevřeného hradu patří prohlídka zahrad, královských apartmánů (tedy když tam zrovna nikdo z královské rodiny zrovna nebydlí), hrobka Jindřicha VIII., který se proslavil popravováním svých manželek a v neposlední řadě královská sbírka hraček. Dominuje ji domeček pro panenky královny Mary z Tulcu (manželky Jiřího V. a babičky současné panovnice). Miniatuře z roku 1924 nechybí elektrické vedení, tekoucí voda nebo použitelný malý krb.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie Velká Británie hrad Windsor Princ Harry Královna Alžběta II.

Aktuálně se děje

před 17 minutami

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

před 42 minutami

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy