Útesový most v Austrálii: Další atrakce, kde turisté umírají kvůli fotkám +VIDEO

Známý most Sea Cliff Bridge, který byl v roce 2005 postavený za 49 miliónů australských dolarů (dnešních zhruba 786,5 milionu korun) v oblasti Ilawarra v australském státě Nový Jižní Wales, se stal atrakcí pro turisty. Čím dál víc lidí tu ale riskuje život, jen aby si pořídili co nejzajímavější fotografie, napsal zpravodajský server news.com.au.

Most, který leží asi hodinu cesty jižně od Sydney, byl postaven, aby vyřešil neustálé problémy se silnicí, která se původně klikatila kolem dramatických útesů. Padající kamení bylo rizikem pro motoristy a sesuvy suti si často vynutily uzavření silnice na celé měsíce, než se podařilo kamení odklidit.

Ohromující stavba zahrnuje i chodník pro pěší. Navzdory tomu, jak nádherné výhledy se z něj nabízí, řadě návštěvníků chodník nestačí a z chodníku se vydávají na okolní útesy ve snaze pořídit co nejvíce ohromující fotografie.

Poslední zářijový víkend zemřel po pádu z útesu dvacetiletý mladík ze Sydney. S přáteli se vydali mimo vyznačenou cestu na útesy na jižním konci mostu, mladík uklouzl a zřítil se 40 metrů na skály.

To ovšem neodradilo další návštěvníky - o 24 hodin později viděla místní obyvatelka ve stejné oblasti mimo chodník pro pěší čtyři osoby, a deset dalších mířilo tímtéž směrem.

"Byla jsem hrozně rozčílená," svěřila se listu Sydney Morning Herald žena, která si nepřála být jmenována. "Křičela jsem na ně: 'Lidi, vypadněte tam odtud, včera se tam někdo zabil!' Ale jenom mávli rukou a smáli se, jako bych žertovala," dodala.

Z pohledu na fotografie na instagramu je jasné, že turisté na kultovním místě často riskují, aby pořídili co nejlepší fotografie okolí, anebo své selfie s co nejvíce ohromujícím pozadím. V posledních letech se ale čím dál tím častěji ozývají hlasy volající po vytvoření zón se zákazem pořizování těchto snímků kolem oblíbených turistických atrakcí.

Trend autoportrétů pořizovaných mobilním telefonem je smrtící - podle nové studie si v letech 2011 až 2017 vyžádal životy nejméně 259 lidí na celém světě. Nejčastější příčinou smrti při nich bylo utonutí, sražení automobilem či pád z výšky.

"Selfie samy o sobě nejsou škodlivé - nebezpečné je lidské chování, které je doprovází," řekl doktor Agam Bansal z Indického ústavu zdravotních věd, který výzkum vedl.

"Lidé by měli být varováni před riskantním chováním a riskantními místy, kde by si selfie neměli pořizovat," dodal. "Oblasti se zákazem pořizování autoportrétů by měly vzniknout v mnoha turistických oblastech, především pak na místech, kde jsou vodní plochy, horské vrcholky a vysoké budovy."

Sea Cliff Bridge Austrálie selfie Turisté cestování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy