Návštěva muzea nemusí být nuda: Nejkurióznější expozice z celého světa

Jít o dovolené do muzea se někomu může zdát jako velká nuda, španělský server eldiario.es ale tento týden sestavil seznam kuriózních expozic z různých koutů světa, z nichž si vybere i ten největší odpůrce muzeí. Figuruje na něm i muzeum penisů téměř tří stovek živočichů v islandském Reykjavíku či muzeum vlasů v Turecku, toalet v Indii, psích obojků v Británii nebo vůní ve Španělsku.

Aromatická expozice v obci Santa Cruz de la Salceda v provincii Buros je podle serveru eldiario.es první svého druhu v Evropě. Nenabízí ale jen vůně (například citrusů, kávy či vína), nýbrž celkem 92 různých pachů, které španělský server konkrétněji nespecifikoval.

Zajímavé může být muzeum toalet, které by asi málokdo hledal v Indii. Založeno bylo v Dillí v roce 1992 a jeho sbírka z padesátky zemí nabízí historický průřez hygienickými systémy různých národů. Podle stránek tohoto muzea vymysleli první typ splachovacího záchodu už před 3000 lety na území dnešní Indie. Na podobné téma vzniklo v roce 2006 ve španělské obci Ciudad Rodrigo muzeum nočníků, které čítá na 1320 exemplářů ze tří desítek zemí pocházejících z doby od 13. až do 20. století.

Pro slabší povahy asi nebude muzeum vlasů, které je součástí obchodu s keramikou Chez Galip v tureckém městečku Avanos v centrální části země. Expozice čítá na 16.000 různých pramínků vlasů žen, které je tam nechaly majiteli keramické dílny na památku od roku 1979.

Milovníci psů jistě rádi navštíví sbírku asi 130 psích obojků, kterou mají na hradě v anglickém Leedsu. Nejstarší pochází z 15. století, je ze zlata a jeho psího nositele měl chránit před smrtelným napadením vlkem.

Asi největší evropskou sbírku slánek a pepřenek, čítající 20.000 kusů, vystavují ve vesnici Guadalest na jihovýchodě Španělska. Jejich nejstarší slánka je z 19. století.

Pokud si někdo myslí, že neumí malovat, bude se cítit jako Michelangelo v Muzeu špatného umění (MOBA) v americkém Bostonu. To shromáždilo obrazy tak ošklivé, že si podle majitele zasloužily být vystaveny. Momentálně lze ale expozici sledovat jen na internetu.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Česká muzea a další instituce nabídly uprchlíkům vstup zdarma

Česká muzea a další instituce nabízejí pomoc při záchraně sbírek, uměleckých předmětů a muzejních artefaktů z Ukrajiny. Některé instituce také nabídly, že lidé, kteří před válkou utekli do České republiky, mohou přijít do jejich expozic a na výstavy zadarmo.
Hrad Bouzov

Historie českých hradů a zámků: Které u nás byly jako první zpřístupněny veřejnosti?

Proslulá muzea a galerie vítají své návštěvníky již desítky, ba dokonce stovky let. Je však nutné si uvědomit, že základy muzejních sbírek tvořily především původní soukromé sbírky panovníků či šlechticů. Přitom i oni sami otvírali dveře svých sídel návštěvníkům, aby se i jiní mohli podívat na unikátní exponáty sbírané po staletí dávnými předky. Kdy a jaké hrady a zámky u nás byly otevřeny veřejnosti?

Více souvisejících

muzea dovolená Španělsko Turecko cestování Indie WC zajímavosti

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: S Ficem jsem hovořil. Jeho stav je vážný, to nejtěžší má před sebou

Zdravotní stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po středečním útoku je nadále velmi vážný. Uvedl to zvolený prezident Peter Pellegrini po návštěvě předsedy vlády v báňskobystrické nemocnici. Krátce spolu podle jeho slov komunikovali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy