Daňova kriminalita v ČR? Stále častěji ji páchají Číňané a Vietnamci

Do daňové kriminality v Česku se ve velkém rozsahu zapojují Vietnamci a Číňané. Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) to uvedla ve své výroční zprávě za rok 2018. Policie dále upozornila, že řídícími články organizovaných skupin u daňové trestné činnosti často bývají advokáti a daňoví poradci. Loni také zaznamenala nárůst pachatelů ze Slovenska, především u krácení daní spojeného s agenturním zaměstnáváním.

Daňová trestná činnost se loni stejně jako v předchozích letech řadila mezi nejvýznamnější oblasti kriminality, a to z hlediska rozsahu této činnosti, výše způsobené škody a vytváření strukturovaných řetězců obchodních společností.

"V důsledku legislativních opatření, která zajistila větší průhlednost tržeb, se celkově daňová trestná činnost proměnila. V současné době je páchána v rychleji se měnících řetězcích s nižší jednorázovou škodou tak, aby se pachatelé vyhnuli kontrolním mechanismům ze strany správce daně," popsala NCOZ.

Centrála loni nejčastěji řešila případy krácení daně při pořízení zboží z jiného členského státu EU do Česka, kdy pachatelé neodváděli daň z přidané hodnoty. Právě do této činnosti jsou podle policistů ve velkém rozsahu zapojené vietnamské a čínské komunity.

"Legalizace výnosů z trestné činnosti pachatelů těchto společenství je navázána na arabskou komunitu směnárníků. Arabská komunita, zejména v Jihomoravském kraji, se v minulosti věnovala nadhodnoceným vývozům do třetích zemí v souvislosti s vylákáním odpočtu DPH," uvedla NCOZ.

Kriminalisté předpokládají, že pachatelé budou i do budoucna využívat především řetězce společností, které vykazují fiktivní obchody kvůli krácení DPH. "Důvodem je skutečnost, že četnost takových řetězců je značná, vykazuje vysoký stupeň sofistikovanosti, do určité míry je anonymizována a organizována osobami stojícími v pozadí," vysvětlila centrála.

Policie rovněž podotkla, že rozkrývání této trestné činnosti je nejen časově náročné kvůli zvyšujícímu se množství zajištěných dat, ale také se prodraží kvůli zadávaným znaleckým posudkům.

Roste počet nelegálních obchodů se zbraněmi

Využívání kyberprostoru a plateb v kryptoměně a také doručování zbraní formou zásilkových služeb nahradily dřívější osobní jednání prodejce s kupujícím.

"Mimo běžné způsoby obchodování lze v současné době anonymně vyvěsit na internet poptávku či nabídku nelegálních zbraní bez většího rizika odhalení ze strany bezpečnostních složek," upozornila centrála.

NCOZ také podotkla, že roste počet žádostí od zahraničních policejních kolegů, kteří potřebují dohledat původ zbraní a jejich majitele.

Kupci nelegálních zbraní představují podle NCOZ průřez celé společnosti. "Jedná se o dobře situované podnikatele, pro které jsou zbraně pouhou komoditou a jejichž záměrem je obcházet licenční řízení se získáním maximálního zisku, přes 'pouhé' sběratele a dobrodruhy, kteří si zbraň opatřují pro své vlastní potřeby, až po zločinecká seskupení, jejichž cílem je pořízení zbraně k páchání násilné trestné činnosti," uvedla policie.

V souvislosti se zbraněmi poukázala centrála také na to, že na regionální úrovni pokračuje nelegální dovážení samočinných střelných zbraní zejména ze Slovenska. Zbraně jsou upraveny tak, aby splňovaly podmínky pro zařazení do kategorie D, a mohly tak být dále distribuovány bez registrace. Tuto trestnou činnost policie zaznamenala zejména na území Jihočeského a Plzeňského kraje.

Související

Policie ČR, ilustrační foto

Kriminalita v Česku loni oproti předchozímu roku klesla

Kriminalita v Česku loni proti předchozímu roku opět poklesla. Policie zaznamenala 153.233 trestných činů, meziročně o sedm procent méně. Objasněnost trestných činů loni vzrostla o jedno procento na 57,3 procenta. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Vražd loni policisté evidovali 105, neobjasněných zůstalo pět.
Ondřej Mundl, předseda Výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro městské a obecní policie.

Strážníci nemají k povinnému očkování motivaci. Hrozí výpovědi, soudy a nárůst kriminality, říká šéf Unie Mundl

Předseda Výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro městské a obecní policie a zároveň vedoucí strážník Městské policie v Jaroměři Ondřej Mundl se obává, že schválená vyhláška o povinném očkování může vést k exodu strážníků ze služby. A také zmiňuje, že obecní policie nepatří mezi hlavní složky Integrovaného záchranného systému (IZS), ale z hlediska plnění povinností na ni ministerstvo vnitra mnohdy pohlíží stejně. „Nikdo se nesnaží příslušníky složek pozitivně motivovat k vakcinaci, nenabízí žádné motivační bonusy. Pouze jsme vystavováni represím, že pokud se nenaočkujeme, přijdeme o práci. Veškeré spory tak mohou končit i u soudů a nelze vyloučit ani možnost nárůstu kriminality,“ říká pro EuroZprávy.cz Ondřej Mundl.

Více souvisejících

kriminalita Cizinci Národní centrála proti organizovanému zločinu Krácení daní zbraně

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy