ČEZ s rekordní dividendou, ale nejistou budoucností

Akcionáři státního podniku ČEZ si na své včerejší valné hromadě schválili výplatu rekordní dividendy ve výši 145 Kč na akcii před zdaněním. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy je 30.6. a posledním obchodním dnem pro zisk dividendy je 28.6.2023, platí pro pražskou Burzu. V rámci RM-systému je pak tím rozhodným dnem 2. červenec. Současná cena akcií osciluje kolem 1040 Kč za akcii, ještě začátkem ledna letošního roku přitom cena byla 780 Kč.

Předvídatelný úspěch hospodaření loňského roku přinesl rekordní dividendu, již dnes je však zřejmé, že v příštím roce dividenda opět klesne. Zatímco v loňském roce ČEZ vyplácel svým akcionářům 48korunovou dividendu, v příštím roce společnost očekává snížení zisku, především díky zavedení tzv. windfall tax, na zhruba polovinu toho letošního (tedy někam na úroveň 33 miliard Kč), což odpovídá potenciální dividendě kolem 50 Kč na akcii. 

Dosud nejvyšší vyplacenou dividendou bylo 53 Kč vyplácených v roce 2010. Výše dividendy paradoxně neměla příliš velký vliv na cenu akcií na pražské Burze, především proto, že trh s její výší již počítal. Objem obchodů nijak nevybočil z průměru. Vzhledem k tomu, že zítra je poslední obchodní den, kdy je možné koupit akcie s nárokem na dividendu, dá se očekávat, že po tomto dni cena akcií opět klesne. 

Nejen výše dividendy však v současnosti hýbe trhem, hlavním motivem pro vývoj ceny akcií bude rozhodnutí Sněmovny, kdy se bude rozhodovat o možném rozdělení ČEZu, k čemuž dojde již 29. června. Vláda již v minulosti naznačila, že by se nebránila rozdělení společnosti na dvě části. Připomeňme, že v době rostoucích cen energií vláda, a za hlasité podpory části opozice, začala nahlas hovořit o možném zestátnění energetické skupiny ČEZ, když navrhovala rozdělit společnost na dvě části. Na výrobní, tedy tu nejzajímavější a neatraktivnější, kterou by ráda zestátnila a tím si zajistila absolutní kontrolu nad společností, a na tu zbývající méně atraktivní část, která by zůstala na burze. Záměr vlády počítá s tím, že mu absolutní kontrola nad energetickým gigantem umožní lépe vykupovat elektřinu od elektráren, čímž by mohla dosáhnout nižších než tržních cen. Druhým důvodem pro předpokládanou transformaci ČEZu je chystaná dostavba nového reaktoru v JE Dukovany. Ačkoliv mohou být důvody zestátnění pragmatické, způsob je spíše loupeží, vytěsňuje totiž drobné akcionáře z možnosti výkupu akcií za tržní cenu.

Co by tato transformace znamenala pro spotřebitele, je asi zřejmé. Stát by mohl lépe nakládat s cenou elektřiny, což by mohlo přinést nižší ceny, spotřebitelé by se pravděpodobně mohli zaradovat. Drobní akcionáři by však splakali nad výdělkem. Jak jinak nazvat situaci, kdy to nejzajímavější a nejhodnotnější se ze společnosti odoperuje a zůstane jen méně významná část, jejíž hodnota nebude tak vysoká, cena akcií se propadne. Akcie ČEZu patří mezi vůbec to nezajímavější a nejlikvidnější na pražské Burze, je vysoce pravděpodobné, že případné rozdělení společnosti by výrazně ovlivnilo i její likviditu a význam.

Související

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.
Jaderná elektrárna Dukovany Komentář

Česko hledá odpověď na zásadní otázku. Ano, či ne novým jaderným elektrárnám?

Nedávná analýza poradenské společnosti EGÚ Brno konstatovala, že Česká republika zůstala i v roce 2023 vývozcem elektřiny do zahraničí. Podíl exportu se sice snižuje, ale i tak jsme vyvezli devět terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziročně o pět TWh méně. Česko přitom samo spotřebuje elektřiny přes šedesát TWH za rok. Ale i tak se loni ČR stala čtvrtým největším exportérem elektřiny v EU. Člověk by z toho mohl mít, tak nějak na první dobrou, radost, jenže taková zpráva a přístup řady extremistických politiků, spíše posiluje řadu mýtů, dezinformací a odsudků o energetice.

Více souvisejících

ČEZ

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy