Spotřebitelé řeší jenom ceny, nikoliv kvalitu. U Jílkové se to opět všechno pohádalo

Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probíral růst cen potravin, zejména ovoce a zeleniny. Jak je možné, že se ze zdravé stravy stalo luxusní zboží? O rýži, vepřovém masu, mouce nebo cukru nemluvě! Proč zrovna v Česku rostou spotřebitelské ceny nejvíc v celé Evropské unii? S jakým scénářem můžeme výhledově počítat?

Na výše uvedené otázky se snažili odpovědět Jindřich Fialka, náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství Ministerstva zemědělství ČR, Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR, Petr Havel, agrární analytik, Petr Erin Kováč, šéfkuchař a majitel restaurace z Brna a David Novák, sedlák, výrobce a prodejce potravin z Uherska.

Moderátorka Jílková se zeptala šéfkuchaře Kováče, co jej jako spotřebitele nejvíc šokuje. Ten jí odpověděl, že se za celou svojí profesní kariéru nesetkal s tím, že by květák stál například 99 korun. O česneku a cibuli nemluvě! "Nevěřím, že by za tím stál jenom koronavirus!," dořekl. Sedlák Novák se k tomu vyjádřil, že například květák je v Česku sezónní, a tudíž jej nelze v tuzemsku vypěstovat, a proto se musí dovážet ze zahraničí. Rozhodně není v ničím zájmu, aby jeho cena byla nějak extrémně vysoká. On sám má ze své praxe zkušenosti s rostoucími mzdovými náklady. 

Prezident Prouza řekl, že velký problém tkví v sezónních pracovnících z Východní Evropy a Severní Afriky, kteří kvůli pandemii koronaviru nemohli přijet sklízet. Španělé, odkud dovážíme, tuto práci nechtějí dělat stejně jako Češi. Dalším faktorem, na nějž doplácíme je kromě špatného počasí, zejména ve Španělsku, také fakt, že nemáme euro. Náměstek Fialka oponoval, že resort zemědělství komunikoval s vysokými školy v oboru agronomie, a že studenti na pole pracovat přišli. Není tedy pravda, že by byl problém v nedostatku pracovních sil. 

Ceny potravin určují mezinárodní trhy

Jílková došla k závěru, že chyba bude zřejmě na straně řetězců, a zeptala se Prouzy na cenu mouky, která zmizela ze slevových letáků, přičemž po ní byla z důvodu karantény vysoká poptávka. Bylo jí odpovězeno, že jí byl nedostatek, jelikož lidé začali panikařit, a dělat si zásoby. Ředitel Koberna následně ukázal graf, který ukazoval vývoj spotřebitelských cen, konkrétně citrónů. Z křivky bylo patrné, že zdaleka na tom ještě nejsme tak špatně. Analytik Havel podotkl, že Česko je z hlediska zeleniny soběstačné jenom z 30 %, a že ceny tudíž určují mezinárodní trhy. Dále zmínil úskalí udržitelného zemědělství a potravinářství, které se promítají do cen potravin. Následoval potlesk z publika.

Novák vysvětlil, že vše spočívá také v rentabilitě výroby. Cibuli vypěstovat je mnohem náročnější než například řepku. Hovořilo se také o podmínkách v různých zemích a agrodotacích. Diskuze se pak přesunula k soběstačnosti. Fialka řekl, že se maximálně usiluje o podporu českých zemědělců, a že se spouští program "Rozvoj venkova", jehož cílem je podpora českého pěstitelství ovoce a zeleniny. Prouza následně ukázal diagram srovnávající vývoj osevní plochy řepky, která roste, a brambor, u nichž klesá. 

Koberna si pak postěžoval na tlak ze strany Bruselu, zejména pokud jde o udržitelné zemědělství a řepku. Havel řekl, že hlavní příčinou nízké soběstačnosti je i fakt, že spotřebitelé řeší pouze ceny, nikoliv původ a kvalitu. Novák také zmínil, že spoustě zemědělců se nevyplatilo pěstovat plodiny, protože dotace se dávaly na hektary. Jílková se pak zeptala Havla, jak jsme na tom v případě vepřového masa, která rovněž zdražilo. Bylo jí odpovězeno, že zhruba půl na půl.

Stane se levné vepřové minulostí?

"Kdyby spotřebitel byl trochu větší patriot...," stěžoval si Havel a Jílková ho přerušila. "Kde na to vezmou důchodci?! Žijte si sami s osmi devíti tisíci!," zlobila se. Koberna ještě také dodal, že Nizozemsko a Dánsko byly donedávna největším producentem vepřového masa, a že tento fenomén začínají kvůli zdevastované krajině postupně omezovat. Z tohoto důvodu můžeme počítat s tím, že éra levného vepřového je za námi. Problém je také v tom, že vysoká poptávka po prasatech je v zemích Jihovýchodní Asie, kde byly téměř vyhubeny.

Novák si postěžoval také na velkou marketingovou sílu obchodních řetězců, které kolikrát totálně zničily mlékárny a jatka produkující kvalitní mléko a maso. V blížícím se závěru debaty se začali dostávat ke slovu zástupci veřejnosti. Reprezentant Sdružení spotřebitelů konstatoval, že lidé nejdou jenom po ceně, nýbrž i kvalitě, a že jistě ocení, když budou v obchodech tuzemské výrobky, byť dražší. 

"Potraviny ovoce zelenina jsou předražené, přitom kvalita je mnohdy nedobrá! Ale nejvyšší ceny jsou v supermarketech!," citovala Jílková dotaz z řad veřejnosti, která kvůli povinným rozestupům nemohla zaplnit celou kapacitu publika, a vyzvala Prouzu k odpovědi. Ten to popřel a řekl, že často drobní obchodníci prodávají dráž - viz například vietnamský obchod na Vinohradech, kam si chodí nakupovat. "Je to pohodlné a lidé si připlatí," konstatoval. Vysvětlil také, že nedostatkové zboží znamená logicky vyšší ceny. Když omrzne zboží, nebo nejsou prasata, pak zemědělcům nezbývá nic jiného než zdražit. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž bude hubnutí.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo potraviny jídlo zdražování zemědělství

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

před 34 minutami

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

před 55 minutami

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tragický konec pátrání. Policie našla pohřešovanou dívku bez známek života

Smutná zpráva ve čtvrtek přišla z Ústeckého kraje. Pohřešovaná patnáctiletá dívka z Ústí nad Labem byla nalezena bez známek života. Pátrání po teenagerce probíhalo od středečního večera. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy