V emisích elektrárny Chvaletice bylo loni víc rtuti, tvrdí Greenpeace

Emise rtuti z elektrárny Chvaletice vzrostly podle ekologické organizace Greenpeace v roce 2019 ve srovnání s rokem předchozím na více než čtyřnásobek. Odkazuje na nové měření, které poskytla společnost Sev.En EC provozující elektrárnu úředníkům Olomouckého kraje.

Ekologičtí aktivisté také říkají, že údaje o loňských emisích elektrárna nezveřejnila v roční zprávě o plnění emisních limitů ani nevysvětlila tak velký nárůst znečištění. Elektrárna uvádí, že měření bylo krátkodobé a meziroční srovnávání výsledků je zavádějící.

Greenpeace je účastníkem řízení, v němž elektrárna žádá o emisní výjimku pro vypouštění rtuti a oxidů dusíku.

Zjištěné měrné emise rtuti do ovzduší z elektrárny Chvaletice narostly podle Greenpeace z 9,1 mikrogramů na metr krychlový v roce 2018 na 37,7 mikrogramů v roce 2019. V roce 2017 elektrárna uvedla měrné emise 5,9 mikrogramů na metr krychlový. Podle propočtu Greenpeace tak absolutní emise vzrostly meziročně ze 154 na 536 kilogramů.

"V roce 2019 se elektrárna na základě svých měření zřejmě stala největším znečišťovatelem rtutí v České republice," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Podle Greenpeace překonala dlouhodobě největší zdroj rtuti do ovzduší, elektrárnu Počerady, přestože ta uvedla pro rok 2019 zvýšení emisí o dvě třetiny oproti roku 2018.

Pokud jsou reálné emise opravdu o tolik vyšší, tak to je o důvod více, proč by elektrárna Chvaletice měla investovat do technolgií na jejich snižování a ne žádat o výjimku..... https://t.co/1oOpkFCGEW

— Greenpeace ČR ?? (@GreenpeaceCzech) May 21, 2020

"Elektrárna používala stejné technologie i stejné palivo jako v předchozím roce, takže je fyzikálně nemožné, aby reálně navýšila množství emisí rtuti, jakkoliv si to Greenpeace přeje. Měření rtuti obvykle probíhá jednou ročně a z něj se následně určuje roční hodnota," uvedl dnes na dotaz ČTK mediální zástupce firmy Sev.En. EC Petr Dušek. Podle něj nelze porovnávat jednotlivé roky, dokud nebude zavedeno kontinuální měření, které bude sledovat data po celý rok. Tvrzení Greenpeace označil za spekulace.

Společnost Sev.en EC, která chvaletickou elektrárnu provozuje, žádá, aby mohla vypouštět více rtuti a oxidů dusíku, než činí limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Ročně by to znamenalo nad rámec omezení 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku. Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom podle jejího vyjádření snížil jen nepatrně.

Na krajský úřad v Olomouci věc převedlo ministerstvo životního prostředí kvůli námitce systémové podjatosti pardubického krajského úřadu, kterou podaly ekologické organizace včetně Greenpeace, místní spolky a některé okolní obce. Krajský úřad v Pardubicích výjimku již jednou vydal, ministerstvo životního prostředí ale jeho rozhodnutí zrušilo a vrátilo k novému projednání, obsahovalo podle něj věcné i procesní vady.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Související

Ilustrační foto

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

Více souvisejících

Greenpeace elektrárna Chvaletice Ekologie Sev.en Energy

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 8 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy