Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

"Dnes ráno se spojil tým aktivistů a aktivistek z Česka, Polska a Německa a vydal se na protest proti plánovanému rozšíření těžby na dole Bílina. Cíl? Upozornit na nebezpečí klimatické krize a donutit společnost ČEZ, aby ukončila těžbu. Proto jsme připevnili na konstrukci obrovský transparent s anglickým nápisem „End Fossil Crimes“ (Skoncujte s fosilnímI zločiny) na rypadlo. Po několika hodinách jsme ho vyměnili za transparent s českým nápisem „Konec těžby 2030“," uvedl Greenpeace.

Skupina tvrdí, že veškeré fosilní korporace mají velmi podobný obchodní model, který zahrnuje hledání přírodních zdrojů, vynakládání obrovských finančních prostředků na marketing a přesvědčování veřejnosti, že jejich těžební aktivity budou prováděny bezpečně a s respektem k životnímu prostředí. "Tyto společnosti se nebojí využívat různé metody, jako je přesídlování místních komunit, utišování hlasů nebo zneužívání jejich postavení. Často se také snaží ovlivňovat politická rozhodnutí, a to buď prostřednictvím lobbingu nebo finančních prostředků. Někdy se neváhají uchylovat k úplatkům a korupci nebo k popírání vědeckých poznatků a vytváření falešných studií, které mají ospravedlnit jejich činnost. Jejich strategie je zaměřena na získání přístupu k přírodním zdrojům a maximalizaci svých zisků, i za cenu poškození životního prostředí, sociálních následků a ohrožení zdraví místních komunit. Některé z těchto praktik bychom našli i u českých fosilních firem," uvedli.

"Severočeské doly, které jsou součástí ČEZ, získaly povolení k rozšíření těžby minimálně do roku 2035 od Obvodního báňského úřadu v Mostě v březnu letošního roku. Proti tomuto rozhodnutí jsme podali odvolání. Již dlouhou dobu kritizujeme plány na prodloužení těžby, protože se jedná o klimatický zločin. Firmy jako Shell, BP, Chevron, Gazprom a právě i ČEZ a další páchají zločiny na přírodě i klimatu. Těžba na dole Bílina je navíc v rozporu s cílem české vlády, která se zavázala k odklonu od uhlí do roku 2033, přičemž česká vláda je majoritním akcionářem ČEZu. Ministr životního prostředí Petr Hladík proto musí přijmout veškeré možné opatření, aby zabránil prodloužení těžby na dole Bílina," tvrdí Greenpeace.

Související

Více souvisejících

Greenpeace Bílina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy