Fiala i Heger ocenili poklidné rozdělení země před 30 lety i dobré vztahy

Český premiér Petr Fiala a jeho slovenský kolega Eduard Heger v dnešní televizní diskusi veřejnoprávního Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS) ocenili poklidné rozdělení Československa před 30 lety i nynější úroveň vztahů mezi Českem a Slovenskem. Podle Fialy pro Českou republiku nyní není tématem zavedení jednotné evropské měny, kterou Slovensko přijalo na začátku roku 2009.

"Já jako historik a politolog jsem věděl, že ten stát se rozdělí. Pro mě to překvapením nebylo. O co mně šlo, aby to bylo pokojnou, mírovou cestou, to se naplnilo. Je to příklad, který je zmiňován v celém světě," uvedl Fiala. Dodal, že zpětně hodnotí rozdělení společného státu Čechů a Slováků pozitivně. Podle něj by vztahy mezi Českem a Slovenskem nebyly tak dobré, pokud by obě země setrvaly ve společném státě.

Fiala řekl, že obě země mají rozdílnou historii či jinou politickou kulturu. "Bylo mi jasné, že slovenský emancipační proces nebude slovenskou společností vnímán jako dovršený bez samostatného státu. Navíc dvojčlenná federace, kde jeden je větší a druhý menší, má spoustu i teoretických nevýhod," řekl předseda české vlády.

"Právě to, jaké máme dobré vztahy, je ukázkou toho, že jsme se rozhodli správně. Vydali jsme se cestou samostatnosti a bylo to dobré rozhodnutí. Za jedním stolem jsme se setkali v Evropské unii. Můžeme ukazovat jednotu a spolupráci," řekl Heger, jehož menšinové vládě sněmovna loni v prosinci vyslovila nedůvěru. Dodal, že rivalitu mezi Českem a Slovenskem lze pozorovat pouze při sportovních utkáních.

Pro Česko podle Fialy v současnosti není tématem zavedení eura. "My nejsme přesvědčeni, že by euro přineslo výhody oproti koruně," uvedl.

Česko i po 30 letech od rozdělení Československa má vyšší životní úroveň než Slovensko. Mnoha Slováků pracuje či studuje v Česku.

Fiala se už v sobotu zúčastnil v Bratislavě galavečera u příležitosti 30. výročí vzniku samostatného Slovenska. Pozvání na kulturní program ve Slovenském národním divadle přijali kromě premiérů zbylých dvou zemí Visegrádské skupiny - Mateusze Morawieckého z Polska a Viktora Orbána z Maďarska - také bývalý český prezident Václav Klaus, jakož i současní a bývalí vrcholní slovenští politici.

Řešením konfliktu na Ukrajině je její vítězství, shodli se premiéři

Řešením konfliktu na Ukrajině, kterou loni v únoru vojensky napadlo Rusko, je podle premiérů Česka a Slovenska Petra Fialy a Eduarda Hegera vítězství Kyjeva. Vyplývá to z vyjádření předsedů vlád obou zemí v dnešní televizní diskusi veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS).

"Nevidím moc jiných řešení, než že Ukrajina v té spravedlivé obraně zvítězí. Považuji za povinnost západních zemí Ukrajinu plně podporovat, protože čelí převaze, brutální válce," řekl Fiala, který se zároveň vyslovil pro zachování nezávislosti a plné územní celistvosti Ukrajiny.

Podle Fialy Rusko v konfliktu nepočítalo se statečností Ukrajinců a jednotou Evropské unie. Předseda české vlády zároveň zmínil posílení NATO, a to v souvislosti s plánovaným vstupem Finska a Švédska do Severoatlantické aliance.

Také podle Hegera Ukrajina musí boj vyhrát. Řekl, že se nelze spoléhat na to, že Rusko nenapadne i další státy.

Fiala obhajoval sankce, které západní země zavedly proti Rusku po jeho invazi na Ukrajinu. Podle něj Západ slabě reagoval na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Energetická krize v Evropě podle něj ukázala, že země by neměly být závislé na východních diktaturách v žádné strategické záležitosti, jako například v oblasti dodávek ropy, zemního plynu či čipů.

Související

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Eduard Heger (ministr SR) Československo válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy